Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO karargahında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan NATO karargahına geldi. Erdoğan, önce Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile ardından İngiltere Başbakanı Johnson ve Almanya Başkanı Merkel ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan NATO karargahına giriş yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar eşlik etti.

GÖZLER BIDEN GÖRÜŞMESİNDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye-ABD arasındaki ilişkilerin ele alınacağını söylediği Biden görüşmesi merakla bekleniyor. Henüz belirsizliğini koruyon S-400 anlaşmazlığının çözümünün nasıl olacağı konusunun, bugün akşam saatlerinde gerçekleşecek olan görüşmede gündeme alınması öngörülüyor.

blank

ERDOĞAN, MACRON İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel’deki NATO Zirvesi kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. İki liderin basına kapalı gerçekleşen görüşmesi, 52 dakika sürdü.

MACRON: AÇIKLIK, SAYGI VE TALEP İÇİN ERDOĞAN’LA GÖRÜŞTÜM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görüşme sonrası sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, “NATO zirvesi öncesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile baş başa uzun bir görüşme yaptık. Açıklık, saygı ve talep için” ifadesini kullandı.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Macron ile Erdoğan’ın, Suriye ve Libya’daki sorunlarla ilgili birlikte çalışmanın gereğini ele aldığı belirtildi.

blank

ERDOĞAN, JOHNSON İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel’de NATO Liderler Zirvesi kapsamında İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüşmesi sona erdi. Basına kapalı gerçekleşen ve 25 dakika süren görüşmede bölgedeki gelişmeler ile ikili ilişkiler ele alındı.

Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Osman Aşkın Bak da yer aldı.

blank

ERDOĞAN, MERKEL İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, NATO Zirvesi kapsamında Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesi sona erdi.

Erdoğan’ın, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve ABD Başkanı Joe Biden ile de ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirmesi planlanıyor.

AZERBAYCAN’A RESMİ ZİYARET

Erdoğan, Belçika’daki temaslarının ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in davetine icabetle 15-16 Haziran 2021 tarihlerinde Azerbaycan’a resmi ziyaret gerçekleştirecek. Erdoğan, 28 yıl sonra Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan işgalinden kurtarılan Dağlık Karabağ’ın Şuşa şehrine gidecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, A Milli Futbol Milli Takımı’nı Azerbaycan’da yalnız bırakmayacak. Erdoğan, Bakü Olimpiyat Stadı’nda oynanacak Türkiye-Galler maçını Aliyev ile tribünde izleyecek.