Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi için Madrid’de! 4’lü zirve sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in katıldığı dörtlü görüşme sona erdi. Ardından Türkiye, İsveç be Finlandiya Ortak Bildirisi imzalandı

İsveş ve Finlandiya’nın NATO üyeliği uzun süredir gündemde… Ancak Türkiye, bu iki ülkenin üyeliğine terör örgütlerine verdikleri destek dolayı karşı çıkıyor. Bu konunun görüşülmesi için İspanya’nın başkenti Madrid’de dörtlü zirve yapılması kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’ün Türkiye saati ile 17:15’te başlayan görüşmesi sona erdi. Görüşmenin ilk oturumu yaklaşık 2 saat sürdü. İkinci oturumun ardından üç ülkenin bakanları Ortak Bildiri imzaladı.

blank

“TÜRKİYE’NİN ENDİŞELERİ DİKKATE ALINMALI”

Stoltenberg, zirve öncesi yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bugünkü görüşmede ilerleme kaydetmeyi umuyoruz. Türkiye endişelerini dile getirdi; PKK ve diğer terör örgütleri binlerce kişiyi öldürdü. NATO’ya yeni katılacak ülkeler bütün müttefiklerin endişelerini dikkate almalı” diye konuştu.

 

blank

“LAF DEĞİL, NETİCE İSTİYORUZ”

Öte yandan, Erdoğan, Madrid’e gitmeden önce düzenlediği basın toplantısında “Finlandiya Cumhurbaşkanı ve İsveç Başbakanı birlikte bu dörtlü görüşmeyi yapıp hangi noktaya geldiklerini göreceğiz. Biz tabii kuru laf istemiyoruz, netice istiyoruz. Artık biz orta sahada top çevirmekten bıktık. Şu an itibarıyla da bunlar laf üretiyorlar, konuşuyorlar, aynı günün akşamı İsveç devlet televizyonunda bakıyorsunuz bu terörist başlarından bir tanesi çıkmış orada söyleşi yapıyor. Bu söyleşide de bize veriyor veriştiriyor.Öbür tarafta ne diyor İsveç yöneticileri; biz şu anda bunları terörist olarak bir taraftan kabul etmiyoruz diyorlar. Ancak Stockholm caddelerinde yürüyüş yapıyorlar” ifadelerini kullanmıştı.