Çürük diş kalp hastalıklarına sebep oluyor

 

Öncelikle Zafer Kazak’ ı tanıyabilir miyiz?

13 Temmuz 1965 tarihinde doğdum. 1982 yılında Kabataş Erkek Lisesi’ni  bitirdim.1987 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olduktan sonra1988 yılında Medicadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’ni kurdum. RWTH Aachen University, Master of Science in ” Laser in Dentistry” master programını tamamladım.   Kişisel gelişimi ve multidisipliner çalışma anlayışını daima ilke edindim ve RWTH Aachen Üniversitesi’nden ”Laser Safety Officer” sertifikası aldım. Daha sonra IFZI Alman Implant Eğitim Akademisi eğitmeni oldum.  Aachen Üniversitesi Lazer Akademisi Türkiye external staff’ı olarak 6 yıl süre ile “laser mastership” organizasyonları yaptım ve eğitmen olarak görev aldım. Global     Diş  Hekimliği  Derneği  kurucu başkanıyım.  Bu dernek     Alman Oral  Implantoloji Derneği Türkiye  partneri  olarak  EXIM (Expert in Implantoloji) adıyla “implant” ve EXPER (Expert in Periodontoloji) adıyla “dişeti hastalıkları” uzun süreli mezuniyet sonrası eğitim programları düzenledim. 2014 yılında Medicadent Batı Ataşehir şubesini kurdum.
2015 yılından itibaren, LA&HA (Laser and Health Academy) ”Advanced Instructor” olarak eğitimler vermekteyim.

 

blank

 

Dolu dolu bir iş geçmişiniz var Zafer Bey.. Peki bize biraz Medicadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinizin büyüme ve başarısından bahseder misiniz?

Çok teşekkür ederim, çok naziksiniz. (Gülerek söylüyor)…

1988 yılından bu yana  Kadıköy’de, 2014 yılı başından beri ise Batı Ataşehir’deki kliniklerimizde hizmet veriyoruz. Bizler  diş hekimliğinde  keyifli bir tedavi ortamının yaratılması için sadece yüksek teknolojiyle donatılmış elit ve şık bir klinik ortamının, ya da kaliteli ve sorunsuz bir tedavi akışının yeterli olmayacağını, bu deneyimin ancak empati becerisi yüksek, güler yüzlü, sakin ve sevecen hekimlerle ve klinik personeli ile mümkün olduğunu biliyoruz. Bu sebeple sizlere hak ettiğiniz hizmeti vermek için tüm diş kliniklerinin bu amaçla hareket etmeleri gerektiği düşüncesindeyiz. Medicadent ekibi olarak bizler; 2005 yılından bu yana Aachen Laser Akademisi (AALZ ), 2008 yılından beri Alman İmplant Eğitim Akademisi (IFZI) Türkiye partneri ve 2013 yılından itibaren Global Diş Hekimliği Derneği Eğitim partneri olarak diş hekimlerinin ve diş teknisyenlerinin eğitimlerinde katkı sahibi olmanın gururunu da yaşıyoruz. Bu yaklaşımla önümüzdeki dönemde kliniğimizde diş hekimliğinin her branşında sizlere hizmet vermeye devam ederken aynı zamanda diş hekimlerine yönelik yerli ve yabancı üniversitelerle ve derneklerle ortak kurs ve master programları da düzenlemeye devam edeceğiz. Çünkü bizler Medicadent ailesi olarak biliyoruz ki, mesleki bilgi ve mesleğe duyulan sevgi paylaştıkça büyür ve anlam kazanır.
Şuan ise 30.hizmet yılımızın gururunu yaşıyoruz.

Peki herkesin merak ettiği bir konu hakkında sizden bilgi almak istiyoruz. Çürük Diş Kalp Enfeksiyonuna Sebep Olur mu?

Elbette, çürük diş kalp sağlığını etkiliyor.
Ağız ve diş sağlığı bakımı genel anlamda herkes için önemli olmakla birlikte özellikle doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarda ve kalp kapak rahatsızlığı olan yetişkinlerde çok daha büyük önem kazanmaktadır.

Tedaviden önce enfeksiyondan koruma yöntemi nedir?

”Endokardit” adı verilen bu tehlikeli klinik tablodan korunmak için, riskli kabul edilen ve kalp hastalığı olan bireylere diş tedavileri öncesinde enfeksiyondan koruyucu antibiyotik verilmektedir.

Çürük dişlere yapılacak olan müdahale sırasında oluşacak bakteriye mi, endokardit adını verdiğimiz kalp ve damarların iç yüzeyini örten tabakanın enfeksiyonuna neden olabilir. Endokardit, uzun süreli hastanede yatarak antibiyotik tedavisi gerektiren ve ölüm riski taşıyan son derece ciddi bir klinik tablodur.

Çürük diş enfeksiyona neden olabiliyor…

Bu nedenle her zaman ağız ve diş sağlığınızı korumak için periyodik zaman dilimlerinde mutlaka diş hekiminize bakım ve tedavilerinizi yaptırmanız durumunda önlem almış olursunuz. Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmediği takdirde oluşan çürük dişlerin dolgu yada çekimi sırasında hatta bazen sadece diş fırçalama sırasındaki oluşan kanamalarla kan dolaşımına karışan enfeksiyon etkenlerin kalpteki sorunlu bölgeye ulaşıp burada çoğalarak ciddi bir kalp enfeksiyonuna sebep olabilir. Bu tehlikeli klinik tablodan korunmak için, riskli kabul edilen ve kalp hastalığı olan bireylere diş tedavileri öncesinde enfeksiyondan koruyucu antibiyotik verilmektedir. Ancak elbette ki en ideali, ağız ve diş bakımının çok iyi yapılıp diş çürümelerinin ve dişeti hastalıklarının önlenmesidir. Bu nedenle endokardit riski taşıyan yani kalp ameliyatı geçirmiş olsun yada olmasın, doğuştan kalp hastalığı olan çocuklara ve kalp kapak hastalığı bulunan (özellikle de yapay kalp kapağı takılan) erişkinlere ağız ve diş bakımının kalp sağlıkları bakımından ne kadar önemli olduğunu bilmelerini isterim.