Davası sürerken Adalet Senatörü mü olacak?

Hamburg’da SPD ile Yeşiller arasındaki koalisyon müzakereleri sona ererken adalet senatörlüğüne, geçen yıl Fatih Can Karışmaz ve Shafi Sediqi’yi radikallikle suçlayan Anna Gallina’nın getirilmesi kararı tepkilere neden oldu.

Nebahat Uzun
HAMBURG – Hamburg’da 23 Şubat’ta yapılan eyalet seçimlerinin ardından koronavirüs salgını nedeniyle bir türlü kurulamayan hükümet için SPD ile Yeşiller arasındaki koalisyon müzakereleri nihayet sona erdi. Müzakerelerin ardından yeni kabinenin belirlenmesinde Yeşiller Hamburg Teşkilatı Başkanı Anna Gallina’nın isminin Adalet Senatörlüğü için konuşulması tepkilere neden oldu. Geçen sene aşırı radikal oldukları iddiasıyla partiden ihraç edilmek istenen iki kişinin Gallina ve eski hayat arkadaşı Michael Osterburg hakkında açtıkları dava sürerken Gallina’nın bu makama getirilmek istenmesi akıllara “Davanın sonucuna da Gallina kendisi mi karar verecek?” sorusunu getirdi. Konuyla ilgili gazetemize demeç veren Hamburg Mitte İlçe Meclisi Üyesi Meryem Çelikkol (önceden Yeşiller, şimdi SPD), Hamburg tarihinde ilk kez hukukçu olmayan ve hakkında açılan davası devam eden bir kişinin adalet senatörlüğü makamına getirileceğini söyledi. Bu davanın sonuçlanmadan Gallina’nın böyle bir makama getirilmesinin ne etik kurallarına ne de adalete sığmayacağını ifade eden Çelikkol, “Artık adalet senatörü olduğunda kendi davasını da kendisi sonuçlandırır diye düşünüyorum. Bu noktada aklımızda birçok soru var? Onun senatör olmasının bu davaya etkisi ne olacak? Adaletin nasıl tecelli edeceğini heyecanla bekliyorum şimdi” şeklinde konuştu.

GALLİNA HAKKINDA AÇILAN “HAKARET, İFTİRA VE KARALAMA” DAVASI SÜRÜYOR

Geçen yıl meydana gelen olayları hatırlatan Çelikkol, “Biz Yeşillerden ilçe meclisine seçildiğimizde iki arkadaşımız, ortada somut deliller olmamasına rağmen aşırı İslamcılık suçlamalarıyla partiden atılmak istendi ve benimle birlikte 6 kişi bu karara itiraz ederek haksızlığın karşısında durduk. Partinin dışlamaları sonucunda hepimiz SPD’ye geçerek ilçe meclisinde yerlerimizi aldık. Haksızlığa uğrayan arkadaşlarımız Fatih Can Karışmaz ve Shafi Sediqi, Gallina, Osterburg ve Yeşiller Hamburg Teşkilatı Başkan Yardımcısı Martin Bill hakkında hakaret, iftira ve karalama suçlamalarıyla dava açtılar. Dava devam ediyor ama Yeşiller bunu dikkate almadan Gallina’yı adalet senatörlüğüne getirmek istiyor” dedi. Gallina’nın eski hayat arkadaşı Osterburg hakkında, ‘Partinin parası üzerinde yolsuzluk yaptığı” iddiasıyla parti meclis grubu tarafından yapılan suç duyurusunun davası da halen devam ederken adalet senatörü olarak Gallina’nın bu konuda nasıl davranacağı da merak ediliyor.

KARIŞMAZ: KENDİSİ ADİL OLMAYAN ADALET DAĞITABİLİR Mİ?

Çelikkol, “Gallina’nın aynı zamanda aşırı sağcılığa karşı yeterlilik ağından da sorumlu olacağı söyleniyor. Kendisi bu kadar ayrımcı olan bir insanın bu yönde nasıl adalet sağlayacağını da çok merak ediyorum. Geçen yılki olaylar esnasında kendisinin adalet konusunda en ufak bir hassasiyeti ve sorun çözme yetisinin olmadığını yakından gördük. Sanırım Yeşiller sadece kadın kotasını doldurabilmek için bu karara vardı” dedi. Gallina’ya karşı açtığı davası halen devam eden Hamburg Mitte İlçe Meclisi Üyesi (eskiden Yeşiller, şimdi SPD) Fatih Can Karışmaz ise Gallina’nın adalet senatörü olacağı iddialarının adeta kötü bir şaka gibi olduğunu söyledi. Gallina ve eski eşi Osterburg hakkında yürüyen bir çok davaya rağmen sırf kadın kotası için Gallina’nın adalet senatörlüğüne getirilmek istenmesinin kabul edilemez bir hata olduğunu söyleyen Karışmaz, Duyunca adeta şok yaşadık. Kendi partisinde dahi sevilmeyen ve adaletli olmayan birinin bize adalet dağıtması imkansız. Mevkiine kalifiye olmayan bir insanın bu makama seçilmesi adaleti yeniden sorgulamamıza sebep olacaktır” şeklinde konuştu.