Deprem yardımları PayPal’a takıldı

blank
HAMBURG – Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinden dolayı seferber olan vatandaşlarımız para toplayarak da depremzedelere yardımda bulunuyorlar. Özellikle PayPal üzerinden “Erdbeben Türkei” (Türkiye’deki depreme yardım) gibi başlıklar altında para yardımı toplayan duyarlı vatandaşlarımzdan bazılarının hesaplarına el koyuldu.
Hamburg’da BMW marka araba şirketinde İşyeri Temsilcisi olarak çalışan Kenan Emanet de depremzedelere yardım etmek için açtığı PayPal hesabında para toplamaya başladı. Yaklaşık 6 bin Euro para toplayan Emanet başına gelenleri şöyle anlattı: “20 bin Euro limitle bir yardım hesabı açtım. Topladığım paraları çekemeden PayPal hesabımıza bloke geldi ve 180 gün boyunca bu parayı çekemeyeceğimizi bildirdiler. Paranın kaynağını sordular. Deprem için insanlarımızın yardım paraları olduğunu ispatlamamıza rağmen, hesabımızı açmadılar. Biz de bu paraya güvenerek konteynır siparişi vermiştik ama şimdi paraya ulaşamıyoruz” dedi.
Konuyla ilgili polise giderek suç duyurusunda bulunduklarını belirten Emanet “Ayrıca konuyu avukat aracılığıyla hukuk yoluna taşıdık. Çevremde başka kişilerden de bu şekilde şikayetler aldım. Deprem paraları olduğunu bildikleri halde böyle bir muamele yapılması çok saçma. Türkiye’deki depremzedelere yardım edilmesini mi engellemek istiyorlar, anlamadım. Hakkımızı hukuki yollarla arayacağız. Bundan sonra bizim gibi PayPal’dan yardım toplayacak kişiler çok dikkatli olsunlar ve önceden konuşarak hesap açsınlar” dedi.