“GARP’IN GÖKKUBBESİ ALTINDA TÜRKLER “TANITILDI

blank

 

 

blank

 

Murat Pehlivan
DUİSBURG-  Almanya’nın Duisburg şehrinde sosyal aktiviteleri, kültür çalışmaları ve özellikle Türkçe’nin yaşatılması adına öncü kurumlardan olan Avrupa Türk Birliği Muhisn Yazıcıoğlu Kültür ve Diyalog Merkezi (DERGAH), Avrupalı Türklerin arasından çıkmış seçkin yazarlarda Mahmut Aşkar’ı ağırladı. DERGAH lokalinde gerçekleşen sohbetli programda bir çok eserin altına imza atan Aşkar, yeni kitabı “Garp’ın Kubbesi Altında Türkler“adlı kitabının tanıtımını yaparken, kitaptan kesintiler ile de Avrupalı Türklerin yaşam çizgilerinden kesintiler verdi.
DERGAH’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda ATB Genel Başkanı Erol Yazıcıoğlu’da hazır bulunurken Duisburg Uyum Meclisi bazı üyeleri, sivil toplumu kurumu bazı temsilcileri yaklaşık kırk kişi katıldı.
Açılış ve teşekkür konuşmasında Kültür ve Diyalog Merkezi Başkanı İsa Taşdemir, “Sayın Mahmut Aşkar’ı Genel Başkanımız Erol Yazıcıoğlu’nu ve sizleri burada ağırlamaktan son derece mutlu ve gururluyuz “dedi.

AŞKAR: AVRUPA’DA ÖL DESEN ÖLECEK TOPLUMUZ VAR…
Daha sonra söz alan yazar Mahmut Aşkar “Bu kitap dört yılıma mal oldu “sözcükleri ile başladığı konuşmasında “Maalesef Türkiye siyasetinin gündeminde Avrupalı Türkler yok. Türkiye’den bakınca burası gözükmüyor. Halbuki burada öl desen ölecek, kal desen kalacak bir toplum var. Avrupalı Türkler burada biraz öksüz gibiler. Bizim buradaki dertlerimizi, sıkıntılarımızı ancak burada yaşayanlar dile getirip, çözüm arayabilirler “dedi. Aşkar kitabından da bazı konu başlıklarından örnekler vererek büyük sıkıntıların kapıda olduğunu ifade etti.

KALICI OLMAK İSTİYORSAK…
Aşkar dünyanın gündemine yön veren konulara değinip, “Bizde neden dünya çapında insan hakları hakları, hayvan hakları savunucu örgütleri gibi kuruluş veya burada çalışan öncü insanlarımız yok. Bu toplumda kalıcı olmak istiyorsak, bizi biz yapan değerlerden kopmadan, iki dile ve iki kültüre de iyi hâkim olmamız lazım.

ALMAN İSLAM’I DİYE BİR TEHLİKE VAR
Mahmut Aşkar “Alman İslam’ı diye bir tehlike var. 3 T’yi, yani Türkiye, Türk ve Türkçe’yi kaldırmaya çalışıyorlar. Dil’i olmayanın Din’i olamaz. Din dil’de yaşar. 2050’de gerçek Müslümanlığı yaşamayan Müslüman Almanlar gibi bir tehlike kapıda duruyor. Bu nedenle bir toplumun çilesini çeken, gönüllü çalışan kendimin de gurur duyduğum, bir daha dünyaya gelsem teşkilatçı olurdum “ifadeleri ile teşkilatların çok önemli noktada olduğunun altını çizerek sözü ATB Genel Başkanı Erol Yazıcıoğlu’na bıraktı.

blank

YAZICIOĞLU: DEĞERLERİMİZE SALDIRILAR VAR

Yazıcıoğlu“ Son yıllarda doğrularımıza, hassas değerlerimize gerek yurt dışında, gerekse yurt içindeki saldırılara duyarsız olmaya başladık. Bunun için silkinip kendimize gelmemiz lazım diyerek herkesi değerlere sahip çıkmaya davet etti.