Deutsche Bahn’dan gençlere “Treni kaçırma!” çağrısı

Alman Demiryolları, Türk gençlerine bünyelerinde meslek eğitim imkanı sunmak için Hamburg Başkonsolosluğu ile işbirliği kararı aldı. Gençlere seslenen yetkililer, “Treni kaçırma, başvurunu yap” dediler.

 

Nebahat Uzun
HAMBURG- Alman Demiryolları (Deutsche Bahn), hazırladıkları Türkçe afişlerle Hamburg’da Türk gençlerine meslek eğitim olanakları sunduklarını açıkladı. Hamburg Başkonsolosluğu’nun da desteklediği eğitim projesi kapsamında 2022 yılı için bünyelerinde çeşitli dallarda meslek eğitimi olanakları bulunduğuna dikkat çeken yetkililer, “Meslek eğitim yeri mi arıyorsun? O zaman treni kaçırma ve bize başvur” çağrısı yaptılar. Başvuru için Almanya’da herhangi bir okuldan mezun olmanın yeterli olduğunu hatırlatan yetkililer, “Hangi okulu bitirdiğiniz, hangi karneyi alıp almadığınız ve not ortalamanız önemli değil. Karne ve özgeçmişinizle başvurunuzu yapın, sizi arayalım. Ayrıca ebeveynler de sayfamızdaki linkten Türkçe danışma imkanından faydalanabilir” dediler. Almanya’daki en büyük ve en çeşitli iş kolları bulunan işverenlerden biri olan Deutsche Bahn, dünya çapında yaklaşık 336 bin kişiyi istihdam ediyor. Bunların yaklaşık 217 bini Almanya’da ve 50 meslekte eğitimi, 500 meslekte ise iş imkânı sağlanıyor. Yetkililer, önümüzdeki yıllarda yaklaşık 100 bin kişiyi istihdam etmeyi planladıklarını, uluslararası bir ekip olarak yarının taşımacılığı ve lojistiği üzerinde çalışan ve sadece Almanya’da 120’den fazla ülkeden gelen insanları istihdam ederken, dünya çapında yaklaşık 140 ülkede temsilciliklerinin olduğunu açıkladılar.

HAMBURG BAŞKONSOLOSLUĞU, DEUTSCHE BAHN’IN MESLEK EĞİTİM OLANAKLARINI DESTEKLİYOR
Konuyla ilgili vatandaşlara seslenen Hamburg Sosyal Hizmet Uzmanı Hasan Basri Arıcı, “Sizlere ve özellikle gençlerimize meslek eğitimi hakkında bilgi vermek, meslek branşlarını tanıtmak ve meslek eğitim olanaklarından daha fazla faydalanmanızı sağlayarak iş piyasasında daha iyi iş imkanları bulmanıza yardımcı olmak amacıyla, T.C. Hamburg Başkonsolosluğumuz ile Alman Demir Yolları, mesleki eğitim alanında ortak iş birliği yapılmasını kararlaştırmışlardır. Hamburg’da her yıl 5 bin zanaatkarın iş piyasasından çekilmesi buna karşın sadece 2 bin 500 kişinin meslek eğitimine başlaması ve bu mesleklerde açığın giderek büyümesi iş birliği yapılmasında belirleyici olmuştur” dedi. Deutsche Bahn’ın her yıl çeşitli mesleklerde meslek eğitimi, üniversite eğitimi ve iş olanakları sunduğunu hatırlatan Arıcı, “Bu olanaklardan en geniş bir şekilde toplumumuzun faydalanması, ilgi duyan kişilerin Türkçe danışma hizmeti için bir an önce kaydolmaları önem taşımaktadır. www.deutschebahn.com/meslek-danisma linkine bir tıklamayla ilk adımınızı atmış olacaksınız” şeklinde açıklama yaptı.

 

blank