Devlet millet el ele

Erdal Altuntaş Gülsüm Tan Hasan Akdoğan BREMEN

Bremen’de öğretmen, STK başkanları, veliler, iş insanları, sanatçı ve Türk basın mensuplarından oluşan Milli Bayramlar Tertip Komitesi (MBTK)’nin, „23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı töreni ve Eğitim -Öğretim Destekleri“ başlığında düzenlediği toplantı büyük ilgi gördü. Bremen Basın Kulübü’nde gerçekleşen toplantıda, T.C Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya, Eğitim Ataşesi Doç.Dr.H.Kazım Kalkan, Muavin Konsolos Ezgi Ertan Bayram’ın yanısıra Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenleri, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri Tıp ve İş insanları ile basın mensupları katıldı. Koordinatör öğretmen Timur Şahin’in sunumuyla Bremen Basın Kulübü’nde gerçekleşen toplantı, gazeteci Birol Tan’ın MBTK adına selamlama konuşmasıyla başladı. Tan konuşmasında, birlik ve beraberliğin önemini vurguladı.

Burada konuşma yapan başkonsolos Kaya, toplantıda çoğu kesimden temsilcinin katıldığını öğrenince “İyi vesile ile bir araya gelindiği bu görüntü beni çok mutlu etti. Ekonomi, spor, din ve kültür derneklerinin destekleriyle güzel etkinliklerin olacağına inanıyorum. Coşkulu kutlamalar devam etmeli” dedi. Türkiye’nin Bremen Fahri Konsolosu Nils Herrmann’ın iş birliğinde Alman kurumlarıyla iletişimlerin dahada güçleneceğini belirten başkonsolos, katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Eğitim Ataşesi Doç.Dr.H.Kazım Kalkan, okullarda verilen Türkçe ve Türk Kültürü Derslerinden yararlanılmasına dikkat çekti. Türkçe’nin önemine vurgu yaparken dilini kaybeden din ve kültürünü de kaybedeceğini ifade eden ataşe,”Edebiyat programları düzenleyerek Türkçemiz özendirilebilir. Okullarda Türkçe eğitim verilmesi konusunda bilgi akışı sağlanmalı. Türkiye’de okullar ile kardeş okul sayıları artmalı.Destek ve örnek amacıyla faaliyetlerinizi sosyal medya aracılığıyla paylaşın” şeklinde ifadelerde bulundu.

MBTK muhasebe sorumlusu Hasan Fidantek, malum pandemi nedeniyle iki yıldır kutlama yapılamadığını belirterek, “Bu yılki kutlamalarımızı pandemi nedeniyle ertelemek zorunda kalsakda, Cumhuriyetimizin 100. yıldönümü 2023’de coşkulu kutlamaya hazırlık yapmış olacağız” diye bilgi verirken, dernek ve bazı iş insanlarından maddi destek sözleri verildi.

Dernek temsilcilerinin, öneri ve istekleride dile getirilen toplantı, samimi atmosferde geçti.
Hizmetleriyle ilgi oluşturan başarılı insanlarımızın ufak hediyelerle onure edildiği toplantı TEWİFO başkanı turizmci Bünyamin Şereflioğlu tarafında katılımcılara Bremen hava limanındaki lokontasında verilen yemek ile noktalandı.