DİKKAT: Grundsteuer-Reform değişti!

DİKKAT: Grundsteuer-Reform değişti!  Emlak vergi beyannamesini hemen doldurun.

 

Avukatlık ve Vergi Denkleştirme Bürosu Akpınar uyardı: 31 Ocak 2023’e kadar son süre. Gayrimenkul, emlak, arsa ve bahçe sahiplerinin dikkatine! Grundsteuer-Reform 2022 süre dolmadan doldurulması gerekmektedir! Vergi makamlarından herhangi bir ceza alma riskine girmeyiniz. O yüzden hemen doldurun.

 

 

 

Mustafa Karaman
STUTTGART- Stuttgart ve çevresinde iş ve sosyal güvenlik hukukunun yanı sıra aile ile kira hukuku, trafik hukuk, İflas kanunu dallarında da en tecrübeli avukatlar arasında yer alan mesleğinde uzman olan hatta birçok alanlarda akademik ve mesleki deneyime sahip uzman Avukat Ayşe Akpınar, müvekkillerinize ihtiyaç duydukları hukuki desteği başarıyla sağlamakta. Sizlere Colmarer Straße 21, 70435 Stuttgart / Zuffenhausen ́de bulunan ofisinde yılların tecrübesi ile hukuk danışmanlığında güvenilir hizmeti sunmakta ve verdiği hizmetle vatandaşların sorunlarınızı münasip şekilde çözmekte. Mesleğini 15 yılı aşkın bir süredir icra eden Avukat Akpınar, ayriyeten hukuk bürosu dışında vergi bürosu kapsamında size hizmet olarak yıllık vergi denkleştirme ve gelir beyannamelerinizde (Lohnsteuerausgleich) yardımcı oluyor.

HİZMETTE GÜVENİRLİLİK VE KALİTE
Yıllık Vergi Denkleştirme yani Lohsteuerjahresausgleich konusunda da, vatandaşlarımıza süratle ve etkin hizmet etmek için oldukça donanımlı çalıştıklarını söyleyen Avukat Ayşe Akpınar, “Bizimle çalışanlar; hizmet ve kalite farkımızı anlayacaklardır. Amacımız bizi tercih eden tüm müşterilerimize en faydalı, en süratli hizmeti vermek ve onları memnun etmektir. Neticede bizim işimiz Vergi Denkleştirme yani Lohsteuerjahresausgleich işidir. Yani güvenirliliği olması gereken bir işte hizmet vermekteyiz. Bu konuda son derece hassas olarak, işimize gereken değeri ve ihtimamı vermekteyiz. O yüzden gerek hukuk gerekse vergi denkleştirme konularında ofisimizi arayıp bilgi edinebilirsiniz“ dedi.

ÇOK ÖNEMLİ İKİ SORU
Almanya’da emlak vergi beyannamesinin süresi daralıyor diyen Avukat Ayşe Akpınar, 31 Ocak 2023’a kadar son süre. Gayrimenkul, emlak, arsa ve bahçe sahiplerinin dikkatine! Grundsteuer-Reform 2022 süre dolmadan doldurulması gerekmekte olduğunu söyledi. Aynı zamanda uyarı da yapan Avukat Ayşe Akpınar, vergi makamlarından herhangi bir ceza alma riskine girmeyiniz uyarısında bulundu. Ama anlaşılan vatandaşlar bunu yapmakta bir hayli zorlanıyor olmasını gören Avukat Akpınar, konuyla ilgili en önemli bilgileri değerlendirdi ve mülk sahiplerinin ne yapması gerektiğini bir uzman olarak bu konuya iki sorulu cevap verdi.

1.Neden bir emlak vergisi reformu yapılıyor ve bu reform, vergi değeri açısından ne anlama geliyor?
Federal Anayasa Mahkemesi, vergi değerlerinin şimdiye kadar güncelliğini yitirmiş ve anayasaya aykırı bir şekilde belirlendiği gerekçesiyle federal hükümetten emlak vergisi tayini için yeni bir yasal düzenleme getirmesini istedi. Emlak vergisi reform kanunu, federal eyaletlerin emlak vergisi hesaplaması için kendi modellerini (örneğin: alan modeli, arazi değeri veya alan-konum modeli) uygulamak amacıyla yararlanabileceği bir açılış maddesi içermektedir. Hangi federal eyaletlerin kendi modellerini çıkardığını burada görebilirsiniz.
Çünkü şimdiye kadar arsaların vergi değerlerinin hesaplamasına yeni eyaletlerde 1935 yılından kalma değer oranları ve eski eyaletlerde 1964 yılından kalma değer oranları esas alınmaktadır. Federal Anayasa Mahkemesine göre bir emlak vergisi reformu gerekmektedir, çünkü bu değerler farklı muameleleri ve değer çarpıklıklarını ortadan kaldırmak için emlak vergisine esas teşkil edecek gerçekçi değerleri yansıtmamaktadır. Yeni emlak vergisi hesaplaması, vergi değerlerinin yerini alacak olan ve emlak vergisi matrahları olarak adlandırılan değerler kullanılarak yapılacaktır.

2.Kimlerin 2022 emlak vergisi reformu kapsamında tespit beyanı vermesi gerekiyor?
Şimdilik emlak vergisi reformu herkesi etkiliyor, ancak herkesin emlak vergisi matrahının tespitine ilişkin bir beyanname vermesi gerekmiyor. Esas olarak müstakil ev veya daire gibi gayrimenkul sahipleri etkilenmektedirler. Maliye için tüm mülklerin yeniden değerlenmesi gerektiğinden, bu kişilerden tespit beyanı vermeleri istenmektedir. Kiracılar ise vergi beyannamesi vermek zorunda değildir, ancak emlak vergisindeki bir değişiklik kira yan giderlerini etkilemektedir.

YARDIMCI OLUYOR
Grundsteuer-Reform 2022 üzerine açıklamalar yapan Avukat Ayşe Akpınar, “Emlak vergisi reformu kapsamında her türlü mülk yeniden değerlendirilmekte ve vergi ödemeleri yeniden belirlenmektedir. Bu nedenle 01.01.2022 tarihinde mülk kimin üstüneyse beyannameyi yapması lazım yani gayrimenkul sahibi olan herkesin bir tespit beyanı sunması gerekmektedir. 01.01.2025 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere hesaplanacak ve tahsil edilecek yeni emlak vergilerinde, 2022 yılında Almanya’da yeniden toplanan verileri esas alınacaktır“ ifadelerini kullandı. Ayrıca dikkat edilmesi hususunda da uyaran Avukat Akpınar, “Zamanında teslim edebilmeniz ve ileride hatasız bir şekilde vergilendirilebilmeniz için emlak vergisi matrahının tespitine ilişkin beyanname konusunda size yardımcı oluyoruz“ dedi.

Stuttgart kentinin Zuffenhausen semtinde, Colmarer Str. 21 numaralı adresinde hizmet veren Avukat Ayşe Akpınar, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin +49 (0) 711- 2319691 nolu telefon numarasından kendilerine ulaşabileceklerini bildirdi.