Diş Protezi yaptırırken hastalık sigortası desteği nasıl artırılır?

FRANKFURT – AOK Hessen Marketing uzmanı Necati Suözer yaptığı açıklama ile birçok vatandaşımızın yeterli bilgiye sahip olmadığı diş protezi yaptırma işlevinde gelir durumuna göre hastalık sigorta kurumunun vereceği katkı miktarının artırılması mümkün olup olmadığı konusunda Post Gazetesi okuyucularını bilgilendirdi.
Necati Suözer, “Şayet aylık brüt gelir miktarınız 2023 yılında aşağıdaki şekilde ise, o vakit sigorta kurumu, düzenli hizmet için maddi katkı miktarını (Regelleistung) %60’dan %100’e çıkartır.

• 1 Kişi için:1.358 €
• 2 Kişi için 1.867,25
• Diğer her birey için 339,50 € hesaplamaya dahil edilir.

YUPASS numarası nedir, nasıl alınır?
YUPASS, Yurt dışı Provizyon Aktivasyon Sağlık Sistemi numarasıdır. Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda sigortalılarının, Türkiye’de sağlık hizmetinden faydalanabilmek için adlarına düzenlenen ve hastanelere kayıt yaptırırken ibraz etmek zorunda oldukları numaradır. 10 haneli bu numara ile sigortalının Türkiye’de faydalandığı sağlık hizmetlerinin takibi de sağlamaktadır.
Bu numarayı almak için sözleşmeli ülke sigortalıları “sağlık yardım belgesini”, Türkiye’deki sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezlerine sunmaları gerekmektedir.
YUPASS numarası alma işlemleri bütün sosyal güvenlik il müdürlükleri/sosyal güvenlik merkezlerince yapılmaktadır” dedi.