Dışişleri’nden Almanya’ya Afrin tepkisi!

blank

Dışişleri Bakanlığı ”Merkel’in açıklamaları kabul edilemez” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Almanya Federal Cumhuriyeti (AFC) Şansölyesi Merkel’in bugün AFC Federal Meclisi’ndeki hitabında Zeytin Dalı Harekatı hakkında gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan dezenformasyona dayanarak yaptığı talihsiz açıklamayı kabul edilemez buluyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı’nın, terörizmle mücadelenin sivillere zarar vermeden nasıl yürütülebileceği konusunda emsal teşkil eden bir harekat olduğu belirtilerek, “Afrin’de ele geçirilen ve kamuoyuyla düzenli olarak paylaşılmakta olan veriler harekat aleyhinde yürütülen kara propagandanın boyutlarını ve mesnetsiz niteliğini gözler önüne sermektedir. Esasen, Afrin halkı için PYD/YPG tarafından döşenen mayın ve patlayıcılar dışında hiçbir tehlike söz konusu değildir. Bunlar da süratle temizlenerek güvenlik ve istikrar tesis edilecek, hayatın normale dönüşü sağlanacaktır” denildi.

 

“Dezenformasyona dayanarak yaptığı talihsiz açıklamayı kabul edilemez buluyoruz”

Alman Şansölyesi Angela Merkel’in bugünkü hitabında Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin yaptığı açıklamanın kabul edilemez olduğu bildirilerek, “Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Merkel’in bugün AFC Federal Meclisi’ndeki hitabında Zeytin Dalı Harekatı hakkında gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan dezenformasyona dayanarak yaptığı talihsiz açıklamayı kabul edilemez buluyoruz. Türkiye, Zeytin Dalı Harekatı ile hem meşru müdafaa hakkını kullanarak milli güvenliğini sağlamayı, hem de Afrin’i teröristlerin elinden kurtararak gerçek sahiplerine iade etmeye hedeflemiştir. Buna karşılık, bazı müttefiklerimizin olan bitene terör örgütlerinin merceğinden bakma eğilimini sürdürmelerini son derece yadırgıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada müttefik ülkeler, Türkiye aleyhindeki dezenformasyon faaliyetlerine prim vererek terörü destekleyen ülke konumuna düşmek yerine, Türkiye ile yakın eşgüdüm ve istişare içinde Suriye’de kalıcı barış, güvenlik ve istikrarın tesisi için çaba harcamaya davet edildi.

Merkel ne demişti?

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis’te yeni hükümetin politikalarını açıklamak amacıyla yaptığı konuşmada Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonunu eleştirmişti.

DW Türkçe’ye göre, Doğu Guta’ya yönelik saldırılardan ötürü “Esad rejimini ve ona seyirci kalan Rusya’yı” kınadıklarını belirten Merkel, “Türkiye’nin güvenlikle ilgili tüm meşru menfaatlerine karşın Afrin’de olanlar; binlerce sivilin kovuşturmaya maruz kalması, hayatını kaybetmesi veya kaçmak zorunda kalması kabul edilemez, Bunu da en sert şekilde kınıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

”Büyük bir kaygıyla izliyoruz”

Haberde, “Merkel ve koalisyon ortağı partiler bir süredir Almanya’da Türkiye’nin Afrin operasyonuna sessiz kalmakla eleştiriliyordu” denildikten sonra Merkel’den kısa süre önce de Almanya Hükümet Sözcüsü Yardımcısı Ulrike Demmer’in Federal hükümetin “Afrin’in büyük bölümünün Türk ordusu tarafından ele geçirilmesine” ilişkin haberleri “büyük bir kaygıyla” izlediğini söylediğine dikkat çekti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Rainer Breul ise devletler hukukunun, “meşru müdafaa” hakkını operasyona dayanak gösteren Türkiye için de geçerli olduğunu savunarak Türkiye’nin tüm girişimlerinin “gereklilik ve orantılılık” prensipleri ile örtüşmesi gerektiğini ancak federal hükümetin bu konuda “ciddi tereddütleri” olduğunu öne sürdü.