Dizel sürücülerinin tazminat hakkı da yok!

Nebahat Uzun
HAMBURG- Almanya’da Federal Mahkemenin, eyalet ve belediyelerin dizel araçları trafikten men edebileceği kararının açıklanmasının ardından Hamburg Eyaleti, ilk yasak levhalarının siparişini verdi. Mahkeme, yasağın belediye ve eyaletlerin kararı doğrultusunda sadece trafik yoğunluğunun olduğu bölgelerde uygulanması gerektiği kararını açıkladı. Karara göre Euro 6 normlarının altındaki dizel araçlar ve normlara uygun olmayan eski benzinli araçlar, yasaklanan bölgelerde trafiğe çıkamayacak. Hamburg, trafiğin yoğun olduğu iki uzun caddede Nisan ayı sonundan itibaren dizel yasağını uygulamaya koymayı planlıyor. Hamburg Çevre Senatörlüğü’nün de onayladığı bilgilere göre yasak ile önce, Altona’nın en işlek caddelerinden olan Max-Brauer-Allee (Julius-Leber-Strasse ile Holstenstrasse arasındaki 580 metrelik bölüm) ve Stresemannstrasse’nin Neuer Pferdemarkt ile Kaltenkircher Platz arasında kalan 1600 metrelik bölgede uygulanacak. Euro 6 normlarının altındaki araçlar bu bölgelere giremeyecek. Yasağın genişletilmesi bekleniyor. Kararın açıklanması, otomotiv şirketlerinin hisse senetlerinin değer kaybetmesine neden olurken uzmanlar, normların altında kalan 6 milyon kadar dizel aracın dönüştürülmesinin 10 milyar Euro’ya mal olabileceğini açıkladılar.

DİZEL ARAÇ SAHİPLERİNE TAZMİNAT DA YOK!
Dizel yasağı nedeniyle trafiğe çıkamayacak olan sürücülerin tazminat hakkı da bulunmuyor. Geçtiğimiz günlerde Alman Otomobil Kulübü ADAC ile Federal Ulaştırma Bakanlığı’nın birlikte yaptığı testler, Euro 5 dizel araçların dönüştürülmesinin teknik olarak mümkün olduğunu ortaya koymuştu. Testler, farklı modellerden oluşan, 20 bin-95 bin km yapmış , 1 ila 5 yaş arasında en yaygın  4 dizel araç modeli üzerinde yapıldı. Test sonucunda satın alınmış bu araçların egzoz gazı arıtma sistemlerinin Seçici Katalitik İndirgeme (SCR) teknolojisiyle güçlendirilmesi halinde, Euro 5 emisyon sınıfının dizel araçlarındaki azot oksit emisyonunu, olumsuz koşullar altında bile yüzde 50, ideal koşullarda yüzde 70’den fazla azaltabileceği belirlendi. ADAC Baden Württemberg Müdürü Dieter Rosskopf, endüstri sektörü ve politikacıların bu konuda hızlı davranmaları gerektiğini açıklarken eyaletin Ulaştırma Bakanı Windfried Hermann konuşmasında bu test sonuçlarının ardından tüm otomobil yükümlülük altına girdiğini ifade etmişti. Hermann, “Araçlarının ek teknik donanımlarla dönüştürülmesi  halinde mümkün olduğunu gördük. Şimdi otomobil üreticileri ellerini taşın altına koymalıdır. Zira Euro 5 araçların bu durumundan ve kentlerdeki  hava kirliliğinden onlar da sorumludur” şeklinde açıklama yapmıştı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Dizel sürücülerinin tazminat hakkı da yok! için yorumda bulun

    Dizel sürücülerinin tazminat hakkı da yok! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dizel sürücülerinin tazminat hakkı da yok! için ilk yorumu yapabilirsin.