Dizel yasağının yolu açıldı

Almanya’da Federal İdari Mahkeme’nin dizel yakıtlı araçlarla ilgili kararını açıkladı. Mahkeme, şehir yönetimlerinin dizel araçlara trafiğe çıkma yasağı koymasının yolunu açtı.

Mustafa Tığlı

Şehir belediyeleri karar verebilecek
BERLİN -Almanya’da milyonlarca dizel araç kullanıcısını olumsuz etkileyecek karar bugün Almanya Federal İdari Mahkeme’si tarafından açıklandı. Buna göre, mahkeme, şehir yönetimlerinin dizel araçlara trafiğe çıkma yasağı koymasının yolunu açtı. Mahkeme, dizel araçların trafiğe çıkması ile ilgili genel bir düzenlemeye gerek olmadığını karar vererek, dizel araçların trafiğe çıkma yasağı koymasının önünü açmış oldu. Dizel araçların trafik yasağına belediye kendileri karar verebilecek. Buna paralel olarak, mahkeme yasak kararında istisnalar yapabilme şansı da tanıdı.

Stuttgart ve Düsseldorf’un itirazına, mahkemeden ret
Almanya’da hava kirliliğinin en yüksek olduğu şehirlerin başında Münih, Stuttgart, Köln ve Düsseldorf şehirleri geliyor. Almanya Çevre Dairesi (DUH) bu sınıra uymayan Stuttgart ve Düsseldorf şehirlerini mahkemeye vermişti. Bu iki şehir mahkemenin kararına Federal İdari Mahkeme nezdinde itiraz etmişti. Federal İdari Mahkeme ise itirazları reddetti ve şehirlerin nitrik asit sınırına uyması gerektiğini belirtti. Otomobil uzmanları ise milyonlarca dizel araç kullanıcısını olumsuz etkileyecek kararı için ‘ Dizel araçların ‘ kara günü olarak nitelendirdi.