Doğu Avrupa’da Covid-19 alarmı! Dakikada 25 kişi yakalanıyor

Rusya’da koronavirüs tablosu gittikçe kötüye gidiyor. Ukrayna, Romanya ve Rusya en çok can kaybının gerçekleştiği 5 ülke arasında yer alıyor. Uzmanlardan ise aşılanma oranlarıyla ilgili uyarılar geldi. Kötü gidişatın ardından Rusya, çalışanlarını bir hafta zorunlu izne çıkardı. Kış ayları yaklaşırken dünya genelinde koronavirüsle mücadeleye devam ediliyor. Özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde kötü gidişat alarm vermeye başladı.

EN ÇOK CAN KAYBI VEREN 5 ÜLKE ARASINDALAR
Avrupa’nın doğusunda toplam vakalar 20 milyonu aştı. Rusya, Ukrayna ve Romanya dünyada en çok can kaybı gerçekleşen 5 ülke arasında yer alıyor.

UZMANLARDAN UYARI GELDİ

Uzmanlar bu durumu aşılanma oranlarının düşüklüğüne bağlıyor. Ukrayna’da nüfusun ancak beşte birine tek doz aşı uygulanırken, kış aylarıyla birlikte vakaların katlanarak artmasından endişe ediliyor.

DAKİKADA 25 KİŞİ KORONAVİRÜSE YAKALANIYOR
Rusya’da günlük vakalar 35 binin üzerinde seyrediyor. Ülkede son bir haftada 250 bin kişi virüse yakalandı. Son 24 saatte ise bin 72 kişi öldü, 35 bin 700 kişi enfekte oldu. Ülkede dakikada 25 kişi corona virüse yakalanıyor.

HASTANELER DOLDU
Hastanelerdeki doluluk oranı da salgın başından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Nüfusunun sadece üçte birini aşılayan Rusya’da devlet Başkanı Putin’in emriyle, iş yerleri kasım başında bir hafta boyunca kepenk indirecek.