Dolar aşağı yönlü! ABD enflasyonu panikletti

Türkiye’de piyasaların kapanmasının ardından dolarda aşağı yönlü sert hareketlenmeler yaşandı. Gün içinde en yüksek 13,85 seviyesini gören dolar, hızla gerilemeye başlayarak 13,16’ya kadar indi. Dolarda yaşanan bu sert düşüşün, ABD’de meydana gelen enflasyonla alakalı olduğu kaydedildi.

Dolar, Türkiyede piyasaların kapanmasının ardından, saat 18.00’de 13,70 TL seviyelerinden işlem gördü. Gün içinde en yüksek 13,85’i gören ve bir anda hızla gerilemeye başlayan dolar, bir saat içinde yüzde 4’ü aşan değer kaybetti. Söz konusu gerilemenin sebebi, ABD’deki enflasyon olarak görülüyor. Bu gelişmelerin ardından dolar, TSİ 20.00’de, yüzde 3,5 değer kaybıyla, 13,30’lu seviyelerde denge bulmaya çalışıyor.

“DOLARDA GERİ ÇEKİLME YAŞANABİLİR”
Analistler, FED Başkanı Powell’ın dün akşamki konuşmalarında ek olumsuzluklara sebep olabilecek bir sürpriz yaşanmadığını, bugün açıklanan ABD enflasyonunun da beklentilere paralel şekilde yüzde 7 seviyesinde gerçekleştiğini belirterek, “Risk iştahında bir artış söz konusu, diğer gelişen ülke para birimlerinde de benzer hareketler yaşanıyor. Dolar/TL’de 5 günlük hareketli ortalama 13,55 TL civarında bulunuyor. Bu seviyenin altında kalındıkça satış baskısı sürebilir. İlk destek 13,15’te bulunuyor. Bu seviye kırılırsa 12,90’a kadar ilk etapta geri çekilme yaşanabilir” görüşünü dile getiriyor.

FED BAŞKANI POWEL: ENFLASYON  BASKISI YIL ORTASINA KADAR SÜREBİLİR
Powell, işlerin beklendiği gibi gelişmesi halinde politikayı normalleştireceklerini vurgulayarak, mart ayında varlık alımlarını sonlandıracaklarını, yıl boyunca faiz oranlarını artıracaklarını ve bu yıl içinde bir noktada bilançonun küçülmesine imkan verebileceklerini ifade etti.

Enflasyonist baskıların bu yılın ortasına kadar sürmesinin beklendiğine işaret eden Powell, enflasyonun uzun süre devam etmesi halinde politikasının buna yanıt vermesinin gerekeceğini dile getirdi.

Powell, Covid-19 salgınında Omicron varyantı nedeniyle istihdam artışında ve büyümede bir duraksama olabileceğini de belirterek ancak bunun kısa süreli olmasını beklediğini kaydetti.

FAİZ ARTTIRIMI GÜNDEMDE

blankPowell, yüksek enflasyonun maksimum istihdam ve uzun süreli genişlemenin sağlanmasına yönelik ciddi bir tehdit olduğunu ifade ederek, enflasyonu düşürmek için bankanın araçlarını kullanacaklarını söyledi.

Bu yıl normal arz koşullarına dönüleceğini düşündüğünü belirten Powell, “Enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde kaldığını görürsek, faiz oranlarını zaman içinde daha fazla artırmak zorunda kalırsak, artırırız.” dedi.

Powell, iş gücü piyasasının hızla toparlandığına işaret ederek, enflasyonun ise Fed’in hedefinin çok üzerinde seyrettiğini aktardı.

Bu yıl normale daha yakın bir politikaya geçeceklerini bildiren Powell, “Ekonomi artık salgınla başa çıkmak için uyguladığımız son derece destekleyici politikalara ihtiyaç duymuyor veya istemiyor.” diye konuştu.