Dondurma ve politika

Sevgili okurlarım, bugünün politikası hem bir taraftan hızlı değişmelere uğramakta; hem de aynı zamanda keskin gözle ileriye bakış gerektirmektedir. Ben yaşadığımız bu değişmeleri güneşte kalmış bir dondurmayla mukayese ediyorum. Almanya’da politik renkler ve istikametler karışmış, işin şekli ve tadı kaçmış durumda.
Bu politika sadece karışan renklerde kalmayıp, hepimizin özel ve iş hayatını olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu durumu herkes fark edip ve gördüğü zaman, fırsat kaçmış olacaktır.
08.06.2021 tarihli Alman televizyonunda “hart aber fair” programında ilginç bir çarpışma oldu. Dirk Neubauer, Augustusburg’un (4.508 nüfuslu köy) partisiz yani bağımsız belediye başkanı, kitap yazarı, gazeteci ve, yüzde 70 oyla tekrar seçilen bir belediye başkanı olmuştur. Yeşiller Partisinin 2. Başkanı olan Ricarda Lang (27 yaşında) ile çarpıştı. Bu çarpışma esnasında bayan Lang’a dönerek: “Siz yanlış soruları soruyorsunuz!” ve “Size ihtiyacım yok, bana para lazım!” şeklinde çıkıştı. Arkasından, „Artık partilere olan bütün bağların koması konusunu düşünmeniz gerekir diye“ ekledi.
Bu olay benim dikkatimi çekti, çünkü geçmişte bende aynı konulara değindim. Fakat bu tür ekonomik konular, uzman kişilerin konusu olarak kapalı guruplar içinde tartılışırken, halkımızı ilgilendirmedi. Bugün herkes bilgiye sahip olduğundan, tedirginlik ufak köylere kadar ulaşıp, daha çok belli oluyor.
Evet, para sorunu…
Herkesi ilgilendiren bir konu olan para sorunu, bazı partileri hiç ilgilendirmemekte. Yeşiller Partisi iki sene içinde (2023’e kadar) Benzin fiyatlarını +16 Cent arttırmak için uğraşıyor. Halkın bu atışı nasıl ödesin sorusuyla ilgilenmemektedir. Tabiat ve çevre diyerek halkın cüzdanına resmen el koyuyorlar.
Bundan dolayı Almanya dünyanın en pahalı elektrik fiyatına sahip (EEG Umlage).
Aynı zamanda basından ve çeşitli kaynaklardan, elektronik parçaya + yüzde 30 zam, Alüminyum malzemeye + yüzde 30 zam haberleri geliyor. 1 Kilo Alüminyum 3,55 Euro’dan 4,70 Euro’ya tırmandı. Çelik, tahta vs. malzemeyi piyasada bulmak zorlaştı. Malzeme teslim süresi 3-5 günden 2-3 haftaya yükseldi. Ekonomi ile ilgilenenler için, Alman yurt içi taleplerin azalma tedirginliği içindeyken, bazı politik kesimler kendilerini 1970’lerin rahatlığında zannediyorlar.
Hammadde fiyatlarının Korona salgınından dolayı aşırı yükseldiği için, tüketim malları üreten holdingler de fiyatlarına büyük zamlar geldiğini veya yaz sonu geleceğini açıkça söylediler. Bir çok üretici gelecek olan zamları açıkça bildirdiler. [Tahminen genel seçim sorası (26.09.2021)].
Piyasa ve iş hayatında bu tür işaretler çok ciddiye alınırken, Yeşiller (Grüne) aklı „kime daha çok masraf çıkartalım derdinde“. Dünyanın ciddi ülkeleri ileriye bakarak ve gelecek için tedbirli bir politika uygularken, Alman politikası geleceğin ciddi sorunlarını sıraya sokmadığı gibi, aynı anda halka ve ekonomiye zarar vermeye devam ediyor. Herkes için başarılı bir politika uygulamak için, ekonomik bilgi ve sorumluluk duygusu önemli ön şartlardan biridir. Almanya bir sanayi ülkesi olarak başarılı kalmak isterse, akılı olmayan işlerden uzaklaşmasında fayda vardır. Halkımız bunu eylül ayında değiştiremezse, canımızı yakarak öğrenmek zorunda kalacaktır.
Hepinize sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

TAMER ANDRE TEZULAŞ