DOSTLUK KOROSU MEST ETTİ

Gülsüm Tan

BREMEN-Bremen’de şef Gani Cansever  yönetiminde faliyet gösteren, “Bremen Dostluk Korosu”, 15. Yüzyılda yaşayan hukuk ve din adamı olarak bilinen Şeyh BEDREDDİN’in anısına verdiği “BEDREDDİN KONSERİ”ile, sevgi, barış, adalet,  hasret ve özgürlük rüzgarları estirdi. Çok sayıda Türk ve Alman müzik severin katıldığı Lagerhaus Kültür Merkezi salonunda gerçekleşen konseri, Avrupa Türkiyeli Yazar ve Sanatçılar Grubu (ATYG), aralarında Mevlüt Âsar Kemal Yalçın, gibi tanınmış yazarların da bulunduğu 23 sanatçı izledi. İzleyiciler arasında, Sosyal Demokrat Parti SPD’den Hamburg Eyalet  Meclisi’ne seçilen Güngör Yılmaz ile birlikte, aynı partiden Bremen Eyalet Milletvekili Ruken Aytaş’ta yer aldı.

DOSTLUK KONSERLERİ ÇOK ANLAMLI

Burada destek olduğu konserin açılış konuşmasını yapan Aytaş, bundan duyduğu memnuniyetini ifade ederken, “Son yıllarda tüm dünyada  artan gerici ve ırkçı akımına karşı böylesi dostluk konserleri çok büyük bir anlam taşımaktadır. Tüm bu zihniyetlere en iyi mesajı, edebiyatımız ve halk türkülerimizle verebiliriz” dedi. Kardeşliğin, beraberliğin ve özgürlüğün en güzel örneklerini halk şairlerimizin değiş ve şiirleri ile günümüze taşıdıklarını belirten Aytaş, konuşmasını, Seh Bedrettin’in “Hakikat bize insanları varlıklarına, dinlerine, dillerine göre ayırmamızı değil, birleştirmemizi buyurur” sözleriyle tamamladı. iki  bölümden oluşarak yaklaşık üç saat süren konser, koro olarak söylenilen Zülfü Livaneli’nin “Yiğidim aslanım burda yatıyor” eseri ile başladı Koro ve solo yorumlarıyla  Türkiye’nin önde gelen şair ve ozanların eserlerini seslendiren  ekib, zaman zaman koroya eşlik eden dinleyicilerden tam not aldı.  ATYG üyelerinin okudukları şiirler ile zenginlik katan, 50 kişilik bir kadronun emek verdiği konser, Gani Cansever tarafından bir oratoroya uyarlanarak sunulan Nazım Hikmet’in baş yapıtlarından biri olan “ŞEYH BEDREDDİN DESTANI” ile son buldu.

TÜRKÜLERİMİZİ BİRLİKTE YAŞATALIM

Yunus Emre, Mevlana,Nazım Hikmet ve Ruhi Su gibi büyük değerlerimizi tanıtma çabasıyla farklı başlıklarla çok sayıda konserler veren şef Cansever,  “Daynışma Korosu”  ardından  “Dostluk Korosu” adı altında Bremen’de faaliyetlerini 30 yıldır sürdürdüğünü belirterek, “Koromuza katılın, Gelin o güzel türkülerimizi ve şiirlerimizi birlikte yaşatalım. Kültürümüze sahip çıkalım” çağrısında bulundu.

 

error: