DÖVİZLİ ASKERLİK ZAMMI GERİ ALINSIN

5113 AVROYA ÇIKAN BEDELLİ ASKERLİK İÇİN MSB’YE MEKTUP YAZDI

Kısa adı ATİB olan Avrupa Türk İslam Birliği Başkanı Durmus Yildirim Milli Savunma Bakanlığına mektup yazdı. Yıldırım mektubunda şu ifadelere yer verdi:

 

MURAT PEHLİVAN

DUİSBURG- ATİB’den Savunma Bakanlığına Açık Mektup: Merkezi Almanya’nın Köln kentinde bulunan Avrupa Türk İslam Birliği(ATİB), T.C. Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar tarafından açıklanan bedelli askerlik düzenlemesine yönelik yazılı bir açıklama yaptı:

T.C. Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar’a

Sayın Bakan,

Malumunuz olduğu gibi, yurtdışındaki Türk vatandaşları için askerlik bedeli önce 6 bin €’dan 1000 €’ya düşürülmüş, daha sonra da bu miktarın 2 bin €’ya çıkarılması kararlaştırılmıştı. Şimdi ise yeni alınan bir kararla, dövizli askerlik bedelinin 5 bin 113 €’ya çıkarılacağını öğrenmiş bulunmaktayız.
Sayın Bakan,
Avrupa Türkleri arasında askerlik çağına gelmiş olanlar, ağırlıklı olarak artık göç ettikleri ülkelerde doğup büyüyenlerdir. Bunların belli kesimi yaşadıkları ülkelerin vatandaşlığına geçerken, geri kalanı da Bakanlığınızın sunduğu “dövizli askerlik” imkânından yararlanarak askerlik hizmetini Türkiye’de yapıyor.
Burada askerlik bedelinin 2 bin Euro gibi kabul edilebilir bir miktar olması işi kolaylaştırıyordu fakat bu miktarın 5 bin Euro civarına çıkarılması, maddi olarak insanları zorlayacağı gibi, Türk vatandaşlığından çıkışları da hızlandıracaktır. Bu da, yurtdışında yetişen yeni nesil Türklerin anavatan Türkiye ile kültürel bağlarının zayıflamasına vesile olacaktır.
Bundan dolayı, askerlik bedelinin yükseltilmeyerek, 2 bin € olarak kalmasını talep ediyoruz.

Saygılarımla
Durmuş Yıldırım
ATİB Genel Başkanı
ATİB Avrupa Türk İslam Birliği