DTGB işadamlarını iftarda buluşturdu

Hüsamettin Özkan
KELSTERBACH- Rhein Main Türk Alman Ticaret Birliği (DTGB) Kelsterbach Congresium’da geleneksel iftar yemeğinde Türk ve Alman işverenleri bir araya getirerek kaynaştırdı. İftar yemeğine Frankfurt Başkonsolosumuz Burak Karartı katılarak bir konuşma yaptı. Ramazan ayının manevi havasının yıl boyunca devam etmesini diledi. Ramazan ayının yardımlaşmanın, paylaşmanın ayı olduğuna dikkati çeken Başkonsolos Karartı, “Ramazan, iftarlarda her sınıftan insanı bir araya getiren ve kaynaşmalarına vesile olan müstesna aydır. İslam fobi, yabancı düşmanlığı ve Türk düşmanlığının zirve yaptığı bir dönemde Ramazan ayının manevi atmosferinden istifade ederek yaşadığımız toplumla kaynaşmalı birlikte hareket ederek sorunların üstesinden gelmeliyiz. Gençlerimizin eğitimine ağırlık vererek çağın gerektirdiği şekilde yetiştirmek en büyük yatırımımız olacaktır. İşverenler olarak da bölgenizdeki Alman işveren derneklerinde aktif görev alarak etkili olmalısınız” tavsiyesinde bulundu.

Rhein Main Türk Alman Ticaret Birliği (DTGB) Başkanı Turgut Sezgin’de iftar yemeğinde yaptığı konuşmada “Çok kültürlü bir toplumda yaşadığımızdan dolayı Noel yemeklerinde bir araya geldiğimiz gibi, İftar sofralarında da bir araya gelerek huzur içerisinde yaşamayı arzuluyoruz. İftar sofralarımızda Alman dostlarımızla bir arada olmamız toplumun bir birine gösterdiği saygının ve dostluğun bir ifadesidir. Katılımlarından dolayı Alman dostlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Almanya ve Türkiye siyasi ve ekonomik ilişkilerin iyi olması ve iyi bir şekilde devam etmesi burada yaşayan Türk ve Alman toplumunun ortak arzusudur. Biz DTGB olarak her türlü olumlu katkıyı sunmaya hazırız” dedi.

İftar programına Kelsterbach Belediye Başkanı Manfred Ockel, Heusenstamm Belediye Başkanı Halil Öztaş, Frankfurt Başkonsolosluğu Ticaret Atesesi Tansu Günendi, WSR Parti Başkanı Joachim Walczuch, Rüsselsheim Belediye meclisi Baskan Yardımcısı Anja Eckhardt, Müsiad Hessen Başkanı Musa Aydın, TDU Rheinland Pfalz Başkanı Ender Önder, Kocagöl Group yönetim kurulu başkanı Mehmet Kocagöl, Autohaus Inoglu sahibi Hakan İnoglu, AOK Hessen Ethik koordinatörü Necati Suözer, Deku Shop sahibi Deniz Kurt ve çok sayıda işveren hazır bulundu.