DTİ-ÖĞRENCİ ÖDÜLLERİ DAĞITILDI

blank

“DEMOKRASİDE FARKLILIK ÖDÜLLERİ” SAHİPLERİNİ BULDU!

Türk Alman İş ve Eğitim Derneği DTİ-Schülerpreis Ödül Töreni, Mannheim’daki Herzogenriedpark Multihallede gerçekleştirildi. Friedrich-List-Schule ve Marie-Curie-Realschule adlı liselerin öğrencileri projeleriyle ilk üçte yer aldı.

Kâmil Yılmaz
MANNHEİM – Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Mannheim şehrinde 2012 yılından beri faaliyette olan Türk Alman İş ve Eğitim Derneği (DTİ), “Mannheim’da Yaşam: Evsizlikten Lüks Konutlara – Anayasa bu konuda ne söylüyor, konunun yasadaki yeri?” temalı DTİ-Schülerpreis öğrenci ödül törenine ev sahipliği yaptı. Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz tarafından imzalanan başarı sertifikalarının ve DTİ derece ödüllerinin takdim edildiği ödül töreni Herzogenriedpark Multihallede gerçekleşti. Friedrich-List-Schule ve Marie-Curie-Realschule adlı liselerin öğrencileri projeleriyle ilk üçte yer aldı. Aynı zamanda SUNTAT’ın yanı sıra derneğin kurucusu olan DTİ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan, açılış konuşmasında, bu kriz zamanlarında, “demokraside çeşitlilik” kapsamı çerçevesinde tüm vatandaşların birlikte uyum içinde bir yaşam için, anayasanın en sağlam temel hakkı olduğuna dikkat çekti. Öğrencilere büyüleyici projeleri için teşekkür eden sayın Baklan, onların katılımları ve etkileyici projeleri sayesinde, DTİ öğrenci ödülünün her yıl daha çok anlam kazanacağının altını çizdi.

blank

 

BAŞKANDAN VİDEOLU MESAJ
Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz ise, DTİ-Schülerpreis ödül töreninde öğrencilere gönderdiği video mesajıyla, etkinliği onurlandırdı. Dr. Peter Kurz, kutlama mesajında; anayasanın kabul edildiği 23 Mayıs tarihinin, yalnızca kutlama yaptığımız bir gün olmadığını vurgulayarak, bize, her yıl bu konuda, yapmamız gereken bir şeyler olduğunu gösteren önemli bir gün olduğunu kaydetti. Kurz ayrıca öğrencilerin DTİ-Schülerpreis kapsamında Grundgesetz (Anayasa) temelinde ürettiği projelerin son derece anlamlı olduğunu ifade etti. Anayasanın ülkemizin, birlikte yaşamın temel dayanağı olduğunu ve öğrencilerin bu bağlamda evsizlik sorunu için oluşturdukları harikulade fikirlerin çok anlam taşıdığına dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Kurz, ödül alan ve yarışmaya katılan tüm öğrencilere teşekkürlerini ve tebriklerini iletti. Kurz, onları, bu konuda şüphesiz katılımcı olmaya ve projeler üretmeye devam etmelerinin son derece önemli olduğunu sözlerine ekledi. Ödül töreninde söz alan Mannheim Belediye Encümeni Melis Sekmen, ise, dağıtılan bu ödül ile öğrencilerin “für Vielfalt in Demokratie” (Demokraside Çeşitlilik) için ürettikleri proje ve fikirlerin, birlikte yaşamın en güzel örneklerinden birini sunan Mannheim şehri için son derece anlamlı olduğuna değindi. Sekmen ayrıca ödül alan tüm öğrencileri, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi adına tebrik etti.

 

blank

 

MANNHEIM’DA YAŞAM: – EVSİZLİKTEN LÜKS KONUTLARA! ANAYASA BU KONUDA NE SÖYLÜYOR, KONUNUN YASADAKI YERİ?
Corona Salgını sebebiyle ertelenen “Demokraside Çeşitlilik” temalı DTİ-Öğrenci Ödülleri, Multihalle’de küçük bir katılımcı grubuyla sahiplerini buldu. Ödüllerin bu yılki teması ise ”Mannheim’da yaşam: Evsizlikten lüks konutlara – Anayasa bu konuda ne söylüyor?” idi. Yarışmanın anayasa temelindeki odak noktasını, öğrencilerin projelerinde ifade ettiği “PAYLAŞMAK İSTİYORUZ” ve “ŞEHİR HEPİMİZİN” şekliyle 14. Madde (“MÜLKİYET”) ve 15. Maddeleri (“TOPLUM”) oluşturdu. Friedrich-List ve Marie-Curie adlı liselerin katılımıyla gerçekleştirilen yarışmaya toplamda 46 öğrenci katıldı. Katılımcılara projeleri Jüri Başkanı ve Avukat Azize Ekinci tanıttı. Ardından söz alan jüri üyesi Andrea Frankenbach, öğrencilerin ve konuya yaklaşımlarına ve harikulade fikirlerine övgüde bulundu.

blank

 

Ödül alan projeler arasında ilk üç sıralama ise şöyle:
1. Wohnopolis (Friedrich-List-Schule)
2. Leben im Pappkarton (Marie-Curie Realschule)
3. Wohnen und Obdachlosigkeit (Marie-Curie Realschule)

Ödül töreninde sunum görevini yürüten DTİ Müdürü Prof. Dr. Franz Egle konuşmasında jüri üyelerine ve öğrencilere Corona ‘ya rağmen aktif katılımları için teşekkür etti. DTİ-Öğrenci Ödüllerinin aynı zamanda “fikir babası” olan Prof. Dr. Egle, öğrencilerin bir sonraki yıla hazırlayacakları projeler için DTİ olarak şimdiden heyecan duymaya başladıklarının altını çizdi. Prof. Dr. Egle konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü: “Projeler harika ve daha fazla tanınmayı hak ediyorlar. Öğrencilerin hazırladıkları projeler bize gösterdi ki; DTİ-Ödülleri, sadece bir defa ile sınırlı kalmamalı. Bu sebeple, bu ödüller, her yıl anayasanın farklı bir maddesiyle konu edilerek, her yıl tekrarlanacak bir yarışmaya ve ödül törenine dönüştürmeyi istiyoruz. Gelecek yıl için örneğin, Anayasa’nın “Eşitlik ve Ayrımcılık Yasağı” başlıklı 3. maddesi çerçevesinde belirtilen, “kimse rengi ve inancı nedeniyle mağdur edilemez” konusunun bu bağlamda ele alınabileceğini düşünüyoruz.” Prof. Dr. Egle etkinliği şu sözleriyle sonlandırdı: “Anayasa gökten düşmedi, sürekli çabalarımıza ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle, Mannheim’daki diğer okulların da DTİ ile bir ortaklığa girmesini yakından teşvik ediyoruz. Bu sayede, özellikle okul çağındaki çocuklar arasında, demokrasinin daha da güçlendirilebileceğine ve geliştirilebileceğine inanıyoruz.”

 

blank

 

Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü 2012 Yılından Beri Faaliyette
Uygulamalı Yönetim Bilimleri Yüksekokulu (Hochschule der Wirtschaft für Management – HdWM) bünyesinde Mustafa Baklan (SUNTAT) ve Prof. Dr. Franz Egle (Uygulamalı Yönetim Bilimleri Yüksekokulu Eski Başkanı) tarafından kurulan Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü (DTİ) Mannheim ve Ren-Neckar Metropol Bölgesi başta olmak üzere eğitim ve katılım, iletişim ağı, bölgesel araştırma projeleri, iş, eğitim, göç ve entegrasyon araştırması konularına odaklanmaktadır.