Düğün salonları iflasın eşiğinde

Erdal Altuntaş

HAMBURG – Korona Virüsü nedeniyle Hamburg Sağlık Bakanlığının düğünlerin 30.04.2020 tarihine kadar yasaklanmasına ilişkin kararı Hamburg ve çevresindeki düğün salonu işletmecilerinin acil toplantı yapmasına neden oldu. 30’a yakın Düğün Salonu İşletmecisi Bir araya gelerek birlikte bilgilendirme ve eylem toplantısı yaptı. Toplantıda; Hamburg halkı ve müşterilerin, düğün tarihleri ve gelecek planlamaları ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Müşterilerin ve misafirlerin sağlığı için düğünleri yasaklanan kişilerin, yasağın kalktığı tarihten itibaren düğünlerinin yapılacak tarihlerinin yeniden ayarlanması ve düzenlenmesi için Salon sahiplerinin aldıkları kararlar ve yetkililerden istekleri şöyle:

1. Sağlık Bakanlığının 30.04.2020 tarihine kadar düğün salonlarına uygulamış olduğu yasaklar salonları zorda bırakacak.

2. Devletin küçük ve orta ölçekli firmalara yapacağı maddi yardımlar ve vergi kolaylıkları nasıl olacak?

3. Personelin aylıklarının devam ödenebilmesi.

4.İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun desteği.

5.Ticari sigortalar.

6.Ortak bilgi alışverişi için her konuda beraber adım atılacak.

Geçen hafta acil çıkan kararın ne yazıkki tam anlaşılır olmadığı için bazı salonlar sağlık daireleri tarafından bölgesel olarak kapatılma kararı karşısında mağdur olduklarını belirten katılımcılar; bu davranışı kınayarak “Çünkü karar (1000 kişi üzeri etkinlikler kesinlikle yasaktır. 1000 kişi altı etkinlikler ise yapılabilinir. Eğer aşırı gereklilik yoksa iptal edilmesi veya ileri bir tarihe alınması tavsiye edilir) şeklindeydi. Bu da ne yazıkki bazı salonlarda düğünler ortasında sağlık dairesi ve polisler tarafından kapatılarak salon sahipleri, düğün sahipleri ve misafirler mağdur edildi. Sağlık bakanlığı veya herhangi bir kurumun nihai kararların aciliyeti tabii ki gözardı edilmeden çok düşünülerek hiçbir tarafı mağdur etmeden verilmelidir” denildi.

Grup adına konuşan salon sahiplerinden Turgut Duman, Hamburg’daki 30’a yakın düğün salonuna mali yardımlar yapılmazsa iflasın eşiğine gelebileceğini belirterek “Bunun için bugün gerekli ön görüşmeleri yaparak diğer salon sahibi arkadaşlarımla bu bilgileri ilk elden paylaşarak maddi yardımlar için başvuracağız. Maliye Bakanı’nın küçük ve orta ölçekli şirketlere mali kolaylıklar, vergi kolaylıkları ve eleman maaşlarından ödeme kolaylıkları sağlanmasını istiyoruz” dedi.

  1. Düğün salonları iflasın eşiğinde için yorumda bulun

    Düğün salonları iflasın eşiğinde için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Düğün salonları iflasın eşiğinde için ilk yorumu yapabilirsin.