Düğün salonlarından lockdown talebi

Sürekli değişen uygulamalarla her geçen gün daha da zor durumda kalan düğün salonlarının işletmecileri siyasilerden kati çözüm talep ederek, “Bizi kör bıçakla keseceğinize 4 hafta boyunca lockdown yapıp salgını bitirin” çağrısı yaptılar.

 

 

blank

Nebahat Uzun
HAMBURG- Hamburg’da yeni tip Koronavirüs Covid-19 vakalarındaki artışla birlikte eyalet hükümetinin önlem ve beraberine kısıtlamaları sıkılaştırması birçok sektörü olduğu gibi düşün salonlarını da zor durumda bıraktı. 7 gün boyunca 100 bin nüfusta 50 vaka sayısının aşılmasıyla birlikte risk bölgesi ilan edilen Hamburg’da yeni düzenlemeler yürürlüğe koyuldu. Yeni düzenlemelere göre önceden kamu alanında yapılacak etkinliklerde 100 kişiye kadar verilen izin 25’e çekildi. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği gün düğün salonlarında kontrol yapılması ise düğün salonları sahiplerini zor durumda bıraktı. Hamburg’da bazı düğün salonlarının oluşturduğu inisiyatif, Masal Delüxe salonunda düzenledikleri basın toplantısıyla yaşadıkları sıkıntılar konusunda bilgi verdiler. İnisiyatif olarak bir avukatla, uygulamaya koyulan bazı düzenlemelere karşı itiraz ettiklerini söyleyen Phönix Saal işletmecisi Martin Semir Çelik, “Yaşadığımız mağduriyetlere karşı hukuksal hak arayışı için geç bile kaldık. Biz önce sadece düşünlerde dans edilmesine izin verilsin diye dilekçe vermiştik ama yeni uygulamayla yeni haksızlıklar da beraberinde geldi. Düzenlemeyi yürürlüğe koyup aynı gün bizden kurallara uymamızı bekliyorlar. Bu hem hukuksal hem de etik açıdan yanlış. Bizim de düğün sahipleriyle konuşup kendimizi ayarlayabilmemiz için en az birkaç gün izin verilmesi gerekir. Tabii ki hijyen ve insan sağlığı her şeyin üstünde ama biz zaten hijyen konseptimizle azami bu kurallara dikkat ediyoruz” dedi.

KURAL DIŞI DÜĞÜN ORGANİZESİ YAPAN SALONLAR SEKTÖRÜ ZOR DURUMDA BIRAKIYOR
Bazı salonların uygulamaların dışına çıkarak kural dışı düğünler yaptığını söyleyen Çelik, “Bu da basına ve siyasetçilere yansıyor ve siyasete malzeme oluyoruz. Onların yaptıkları yanlışlar tüm sektöre mal ediliyor. Ortada kurallar vardır ve bu herkes için geçerlidir. Onların kuralları çiğneyerek sektörümüzü zor durumda bırakmasına sessiz kalamayız” şeklinde konuştu. Masal Delüxe işletmecisi Sezer Atılanok, “Biz müşterilerimize en fazla kaç kişilik düğün organize edebileceklerini söylerken bazı düğün salonu işletmecileri 200-300 kişilik organize yapabileceklerini söyleyerek müşterilerimizi çalıyor. Bu haksızlıktır, kurallar hepimiz için geçerlidir. Onların yanlışları sonradan bizlere de mal ediliyor. Elinde izni olup da düğün yapana sözümüz yok ama izinsiz organizeler hepimize zarar veriyor” dedi. Salon sahiplerinden bazıları yeni uygulamaya göre sadece 25 kişilik düğün yapılabileceğini söyleyerek, “Zaten 7 aydır doğru dürüst iş yapamıyoruz. Bu sayılarla düğün yapmak bizi kurtarmaz. Salgın konusunda siyasiler bazen saçma sapan kararlar alıyorlar ve bizleri çok zor durumda bırakıyorlar. Bizi böyle kör bıçakla kesmek yerine 4 hafta boyunca sokağa çıkma yasağı uygulasınlar, katı önlemler alınması şu durumdan daha sağlıklı” dediler. Salon sahipleri, “Başta bizi maddi olarak az da olsa desteklediler ama o parayla ancak elektriğimizi ve suyumuzu ödeyebildik. Şimdi önümüzdeki 3 ay boyunca iş yapabileceğimizden bile şüpheliyiz. Ayakta kalabilmemiz için acil devlet desteğine ihtiyacımız var. Sürekli bizi eleştirip didiklemek yerine bu durumdaki zararımızı nasıl en aza indirebileceğimiz konusunda bize yardım etsinler” dediler. Hamburg’da 17 Ekim’de yürürlüğe giren uygulama kapsamında kamu alanında en fazla 25, özelde en fazla 10 kişi ile bir araya gelinebiliyor. Vaka sayısının gidişatına göre düzenlemeler sürekli güncelleniyor.