Düğün salonlarını sevindiren haber

Hamburg’da büyük etkinlik ve kutlamalara yönelik yasaklar gevşetildi. Artık kapalı alanlarda 650, açık alanlarda 1000 kişiye kadar kutlama ve etkinliklere izin verilecek. Yeni genelgenin düğün salonlarını ne ölçüde kapsayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

 

 

blank

 

Nebahat Uzun
HAMBURG- Dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgınından korunma önlemleri kapsamında Hamburg’da uygulanan kısıtlamalar yavaş yavaş gevşetilmeye devam ediyor. Hamburg Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher, düzenlediği basın toplantısıyla 1 Temmuz’dan itibaren özel önlemler alınması kaydıyla Hamburg’da bin kişiye kadar etkinliklerin yapılabileceğini açıkladı. Karar en çok düğün salonlarını sevindirdi fakat kararın düğün salonları ne ölçüde kapsadığı konusunda henüz somut bir açıklama yok. Alınan karara göre kapalı alanda 650, açık alanlarda ise bin kişiye kadar etkinlik yapılabilecek. Bu kararda kural, davetliler için sabit oturma yerlerinin olması, mesafe koyulması ve salona giriş-çıkışların kontrollü olması. Ayrıca alkollü etkinliklerde bu sayının yarıya düşürülmesi gerekiyor. Davetliler için sabit oturma yerlerinin olmadığı durumlarda ise kapalı alanda en fazla 100 kişi, açık alanda en fazla 200 kişi bir araya gelebilecek. Bin kişinin üzerindeki etkinlikler için yasaklar şimdilik devam edecek. 1 Temmuz’dan itibaren ev ziyaretlerinde ve evde yapılan kutlamalardaki kurallara da gevşeme geliyor. Farklı ikametlerden en fazla 25 kişinin evde yapılacak kutlamalarda bir araya gelmesine izin verildi. Sokakta ise farklı ikamet adreslerinde oturan en fazla 10 kişinin bir araya gelebileceği açıklandı.

BÜYÜK ETKİNLİKLER 1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN ORGANİZE YAPABİLECEK
Yasaklardan en fazla etkilenen sektör olan düğün salonlarının bir araya gelerek oluşturduğu inisiyatifin girişimlerinin de büyük etkinliklere olan yasakların gevşetilmesinde önemli rol aldığı tahmin ediliyor. Hamburg’daki 30’a yakın düğün salonunun 22’sinin bir araya gelerek kurdukları Hamburg Düğün Salonları İnisiyatifi, Hamburg SPD Milletvekili Ali Şimşek’in desteğiyle Hamburg Ekonomi Senatörü Michael Westhagemann ile bir buluşma gerçekleştirdi. Hamburg Belediye Sarayı’ndaki görüşmede Westhagemann, Şimşek ve SPD Meclis Grubu’ndan Ole Thorben Buschhüter’in yanı sıra inisiyatifin sözcüsü Turgut Duman ve inisiyatif üyelerinden İmren Mutu da hazır bulundu. İnisiyatif adına açıklama yapan Duman, gelişmelerin sevindirici olduğunu belirterek, “Belediye başkanımız ve 4 senatörlükle müzakereler yürüterek konukların sağlığını riske atmadan, gelin-damatları mağdur etmeden salonların açılması için hijyen konseptlerimizi sunduk. Görüşmelerimizin olumlu sonuçlar getirmesi hepimizi sevindirdi. Yeni genelgenin düğün salonlarını ne şekilde etkileyeceği önümüzdeki günlerde kesinleşecek” şeklinde açıklama yaptı.