DUİSBURG’TA BİRLİKTEYİZ MESAJI

 

 

Murat Pehlivan /Duisburg
Duisburg’ta DİTİB Merkez Cami Derneği tarafından Hanau ırkçı saldırısında hayatlarını kaybedenler için “Nachbarn Stehen Zusammen = Komşular Birarada” kavramı ile program düzenledi.
Farklı Din ve mezheplerin bir araya geldiği programda, Hanau kurbanları için dualar edildi, ırkçılık lanetlendi. Cami avlusuna Hanau saldırısında hayatını kaybedenlerin isimleri ve özgeçmişleri yazılı levhalar konuldu. Programa katılan vatandaşlar, Hanau kurbanların özgeçmişlerini okuyup dua ettiler. Duisburg’ta DİTİB Duisburg Merkez Cami Derneği tarafından, cuma namazının ardından düzenlenen programa Duisburg ilçeleri belediye başkanlarından Erkan Kocalar (Sol Parti) , Marcus Jungbauer (CDU) , CDU’lu belediye meclis üyelerinden Şevket Avcı, Gürsel Doğan, BIG Partisi temsilcisini Aydın Erdal, DAL temsilcisi Burhanettin Datlı, Türklerin yanı sıra aralarında Almanların da bulunduğu kalabalık bir grup katıldı. Duisburg Merkez Cami Derneği yönetim kurulu üyesi Hülya Ceylan’ın açılış konuşmasıyla başlayan programda, Hanau katliamında yaşamını yitiren dokuz kurban için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

 

DUALAR FARKLI, AMAÇ AYNI
Duisburg Merkez Cami din görevlisi Niyazi Tok, dualar ile Hanau kurbanları için dualar ederken, Protestan Kiliseleri temsilcisi Papaz Lauer, Katolik Kilisesinden, Papaz Peter, çevre Protestan Kiliseleri papazlarından Papaz Aukes ve Asmus, birer duygulu konuşma yapıp, üzüntülerini dile getirdiler ve kendi inançlarında dualar ettiler.

KOCALAR: AŞIRI SAĞIN DÜŞÜNCESİNDE BİR DEĞİŞİKLİK YOK
Duisburg Belediye Başkanlarından Marcus Jungbauer, “her türlü terörü lanetliyoruz, acıları paylaşmaktır için buradayız” ifadelerini kullanırken Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar, “Farklı din mensupları ve farklı uluslardan olan insanlar olarak bir araya geldik ve hep bir ağızdan terör ve ırkçılığa karşı olduğumuzu gösterdik. Aynı şekilde on yıl öncede, yine burada bir araya gelinmiş, şehrimizin huzurunu kaçırmak isteyen aşırı sağ gruba, yine birlikte karşı çıkmıştık. Bunların düşüncelerinde bir değişiklik yok. Aşırı sağ terörüne karşı duyarlı olmamız lazım, bunların bugünü yarını yok” dedi.

 

AYDIN: KOMŞULARIMIZLA BİRLİKTE TERÖRE KARŞI DURUŞ SERGİLEDİK
DİTİB Duisburg Merkez Cami Derneği Başkanı Yusuf Aydın, Hanau katliamını kınamak amacıyla Duisburg Merkez Cami Derneği olarak, komşularımız olan kilise temsilcileri, Alman ve Türk komşularımızla birlikte teröre karşı bir duruş sergilemek istedik. Birlikte, terörün dini, dili, ırkının, renginin olmaksızın nereden olursa olsun, teröre karşı olduğumuzu, tüm komşularımızla göstermek istedik. Ortak paydamızda buluşmak için, etkinliğimize katılan herkese teşekkür ediyorum dedi. Program, katılımcıların Hanau’da hayatını kaybedenler için, birer gül bırakıp dua etmesiyle son buldu.

 

  1. DUİSBURG’TA BİRLİKTEYİZ MESAJI için yorumda bulun

    DUİSBURG’TA BİRLİKTEYİZ MESAJI için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak DUİSBURG’TA BİRLİKTEYİZ MESAJI için ilk yorumu yapabilirsin.