DUİSBURG'DA YAYLALAR ŞENLENDİ

Ramazan Kabataş-Murat Pehlivan
DUİSBURG – Binlerce Karadenizliyi bir araya getiren yayla şenliğini, Duisburg Trabzon Şalpazarılılar Derneği, Krefeld Karadenizliler Derneği, Yurt Dışı Giresunlular Derneği birlikte organize etti. Duisburg’un Hochfeld semtindeki Rheinpark’ta Cuma günü başlayan ve iki gün süren şenliğe iki günde beş bin kişi katıldı. Katılımcıların yoğunluğu ve coşkusu ile Karadeniz’de yapılan şenliklerini aratmadı. Uzaktan gelerek şenliğe katılan bazı davetlilerin, şenlik alanına çadır kurarak konakladığı gözlendi. Yöresel kıyafetlerin yanı sıra Trabzonspor ve Giresunspor formalarını giyerek şenliğe gelen Karadenizliler, şenlik alanını adeta renk cümbüşüne dönüştürdü. Kemençenin adeta hiç susmadığı etkinlikte davetliler dev halkalar şenlikte horon teperken, kurulan standarda yöresel yemekler de ziyaretçilere sunuldu. Karadeniz yöresinin ünlü kuymak, siron ve Lahana çorbası gibi lezzetler, katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Yayla şenliğinde, Yılmaz Turan, Sabahattin Yanık, Cengiz Topal, İsmail Cumhur, Erdoğan Erol, Serkan Özer ve Orkestrası, Özkan Pekin gibi çok sayıda yöre sanatçısı da sahne aldı. Şenlikte Karadenizliler, bir yandan Trabzon kolbastısı, bir yandan da Giresun karşılaması oynadı. Dortmund Karadeniz erkek ekinin gösterisiyle büyülenen katılımcılar, İstanbul Sancaktepe Ağasar Kız folklor ekibinin gösterisine ise tam not verdiler..

Bu kültür yaşamalı
Organize Komitesi adına bir açıklama yapan Krefeld karadenizliler Derneği başkanı; Temel Bahadır. ”4. Yıl önce bu işe başladığımızdaki tek amacımız, Karadenizde yaşayan yayla kültürünü avrupaya taşıyarak gençlerimizin bu kültürü öğrenmelerini sağlamaktı. Başladığımız günden bugüne kadar katılımcı sayımız giderek artmaktadır. Horon halkalarına baktığımızda özellikle gençlerin elele horon tepmeleri bizleri mutlu ediyor” dedi.

Yaylalarımız, kültürümüz bir
Yurtdışında Giresun Derneği Başkanı; Barış Gül ise konusmasında; ”Türkiyede atalarımız yıllardır ortak alanlarda birlikte bu şenlikleri yapıyor. Kümbette, Sis dağında, Kadırgada, Honefterde Giresunlu, Trabzonlu, Gümüşhaneliler hep birlikte eğleniyorlar. Bizde bu birlikteliiği buraya taşıyarak gençlerimize örnek olmak istedik. Yeşil ile beyazın, bordo ile mavinin bir kucaklaşmasını avrupaya taşımanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

Orta Asyadan Avrupaya
”Ata kültürümüzü avrupaya taşıdık çok mutluyuz” diyerek sözlerine başlayan Duisburg Trabzon Şalpazarlılar Derneği başkanı Murat Bektaş, şunları söyledi. ”Özellikle Giresun, Trabzon ve Gümüşhane bölgesine yerleşen Çepni boyuna mensup Türklerinin vazgeçilmezi olan yayla kültürü şenliklerle daha eğlenceli hale getiriliryor. Büyük alanlarda buluşan halk, alışveriş yapıp, tanışma ve kaynaşmalarını gerçekleştiriyor. İşte biz atalarımızın Orta Asyadan getirdikleri kültürü avrupaya Duisburg’a taşdık. Iki gün boyunca burayı ziyaret eden misafirlerimiz aralarında tanışma ve kaynaşma fırsatını buldular.,