Dünya çocuklarının yeni kahramanı “ŞAKRAK” Almanya’da

MÜNSTER –  Tüm insanlığın aynı dilde gülümsediği tek yer “BARIŞTIR” Geleceğe barış getirecek olanlar ise bugünün “vicdanlı” çocuklarıdır. Vicdanlı bir neslin oluşmasına katkı sunan ŞAKRAK kahramanı avrupa turnesine çıktı.

 

 

Türkiye, Azerbaycan ve Katar programlarından sonra Hollanda, Almanya, Belçika, Fransa ve Viyana’daki çocuk, genç ve ebeveynle buluşan ŞAKRAK karakterinin yazarı-yapımcısı Ayşe Gül Kara Zorlu; bilgiyi sevgi diliyle aktarmaya ve insani değerleri, farklı coğrafyaları macera hikayelerine taşımaya devam ediyor.

Yunus Emre Enstitüsü koordinasyonunda organize edilen turnenin 2. durağı Almanya oldu. Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Almanya ekibinin 3 farklı bölgede gerçekleştirdiği etkinliklere büyük katılım sağlandı. 7’den 77’ye herkesin yoğun ilgi gösterdiği programda kitap kahramanı ŞAKRAK’ın değerler oyunu oynandı, çocukların kişisel gelişim süreçleri oyunlaştırıldı, teknoloji bağımlılığı ve okuma kültürü anlatıldı.

Kültürlerarası diyalogda karakterlerin önemi ve subliminal mesajlar, barış ve iyilik hikayeleri, ebeveyn-çocuk iletişimi, akran ilişkisi, kişisel gelişim, dikkat ve hafıza oyunlarıyla her yaşa hitap eden programın özü “insan kalabilmek” oldu.

Programın sonunda Türkiye’de yaşanan depremzede çocuklar için iyilik mektupları ve resimler hazırlandı. Turne sonunda deprem bölgesine gidecek olan yazar Zorlu, depremzede çocuklarla Avrupa’da yaşayan çocuklar arasında iyilik köprüsü oluşturacak.

Almanya Münster Başkonsolosu Arif Hakan Yeter’i ziyaret eden yazar Zorlu, Şakrak’la kültürlerarası diyaloğu güçlendirmek, sosyal ve kültürel gelişime katkı sunmak için görüşme yaptı. Türkiye coğrafyasını ve dünya coğrafyasını ülkelere özgü farklılıklarıyla tanıtmak, okumanın önemini anlatmak, evrensel insani değerleri gelecek kuşaklara aktarmak ve iyilikte farkındalık oluşturmak için kitap kahramanı ŞAKRAK programı organize edildiğini belirten Zorlu “Türkiye’den dünyaya açılan tek yerli kitap kahramanı ŞAKRAK; Barış, iyilik ve kültür elçisi olarak dünya ülkelerinde farkındalık oluşturmaya devam edecektir” dedi.