Dünyanın en büyük havalimanı karanlığa gömüldü

Dünyanın en yoğun hava trafiğine sahip havaalanlarından biri olan Atlanta Hartsfield-Jackson Uluslararası Havaalanı’nda yaşanan elektrik kesintisi hava trafiğini felce uğrattı.

Atlanta Hartsfield-Jackson Uluslararası Havalimanı’nda yaşanan elektrik kesintisi ABD’de krize neden oldu.

Elektrik kesintisi nedeniyle uçuşlar yapılamadı ve yüzlerce uçak seferi iptal olurken, Havalimanı, çocukları ile birlikte Noel’i kutlamak için seyahat etmeye hazırlanan ailelerle, uçuşlarını bekledikleri sırada karanlığa gömüldüler.

YOLCULAR YERLERDE YATTI

Saatlerce süren elektrik kesintisi yüzlerce uçuşu etkilerken, ABD’nin en büyük havayolu şirketlerinin de aralarında bulunduğu havalimanında uçaklar ne inebildi ne de kalkabildi.

Bununla birlikte saatlerce havalimanında beklemek zorunda kalan yolcular çareyi boş buldukları yerlerde yatmakta buldu.

Yerlere yatmayan bazı yolcular ise elektrik kesintisi nedeniyle duran bagaj bantlarına sırtlarını yasladı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVAALANI

Kesintinin nedeni henüz açıklanamazken, yetkililer, kesintinin yer altı kaynaklarında oluşan bir yangından kaynaklı olduğunu düşünüyor. Yangının büyük bir tahribata neden olmasından endişe eden Georgia elektrik firması, böyle bir durumda büyük oranda elektrik sistemlerinde hasar oluşabileceğini söyledi.

Atlanta, ABD hava ulaşım sisteminin kalbi olarak biliniyor. Havalimanındaki tüm operasyonları etkileyen, uçak seferlerinin gecikmesine ya da iptal olmasına yol açan elektrik kesintisi zincirleme olarak ve katlanarak ülke çapında iç ve dış hat seferlerine de yansıyor.