Dünyanın en hızlı elektrikli aracı! 15 dakikada şarj olacak

Elektrikli araçlarının en büyük sorunlarından biri olan şarj etme sürelerine, İsveçli teknoloji şirketi ABB’den çözüm geldi. Normalde saatler alan şarj süresinin en büyük bataryaya sahip olan araçlarda bile 15 dakikaya ine bildiğini belirttiler. Sene sonundan itibaren üretilen sistemin Avrupa’daki şarj istasyonlarına yerleştirilmeye başlanacağını duyuran firma, şarj ünitesinin 3 dakikadan az bir sürede 100 kilometrelik bir menzil için gereken enerjiyi araçlara yükleyeceğini belirtti.

Covid-19 salgınıyla beraber elektrikli araç sayısının dünya genelinde yüzde 41 artarak 3 milyona ulaştı.

3 DAKİKADA 100 KİLOMETRELİK MENZİL

Sene sonundan itibaren sistemin Avrupa’daki şarj istasyonlarına yerleştirilmeye başlanacağını açıklayan ABB, şarj ünitesinin 3 dakikadan az bir sürede 100 kilometrelik bir menzil için gereken enerjiyi araçlara yükleyeceğini belirtti.

blank

İLK ADIMLAR ATILDI

Avrupa ile sınırlı kalmayacak sistem 2022’den itibaren başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Latin Amerika ve Asya-Pasifik ülkelerine de yayılacak. Ürünün fiyatı konusunda bir açıklamada bulunamayan İsviçre merkezli teknoloji şirketi, öncelikle benzin istasyonları, süpermarketler ve şirketlerle anlaşmalar yapılacağını belirtti.