Düsseldorf’da büyük coşku

Murat Pehlivan-İbrahim Yüksel
DÜSSELDORF- Cumhuriyetimizin 100. Yılı Düsseldorf Başkonsolosluğunda 27 Ekim Cuma günü düzenlenen resepsiyonda coşkuyla kutlandı. Başta Parlamento Başkan 1’inci Yardımcısı Rainer Schmelzer, SPD milletvekili Gülistan Yüksel, Eyalet milletvekili Volkan Baran gibi siyasilerin yanısıra, Kuzey Ren Vestfalya siyaset, iş ve sanat çevreleri ile Türk toplumunun temsilcileri katıldı. Etkinlikte Soprano Günay Acar, Pianist Nihan Ulutan eşliğinde aryalarıyla, İstanbul merkezli Anna Laudel Galeri çağdaş sanat eserleriyle, Nadir Serin girişin önündeki dostluk rallisi aracıyla etkinliğe renk kattılar. Protokol konuşmalarında karşılıklı olarak Türkiye ile Almanya ve özellikle Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti arasındaki tarihi ve güçlü ekonomik, ticari, kültürel ve toplumsal bağların daha da geliştirilmesi üzerinde duruldu.

 

Schmeltzer’ in İsrail vurgusu tepki çekti
Parlamento Başkanı 1’inci Yardımcı Başkanı Rainer Schmeltzer yaptığı konuşmada Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bıraktığı Türkiye’den övgü ile bahsetmesi davete katılan misafirlerin gönlünü okşarken, öte yandan Eyalet Parlamentosunun İsrail-Filistin ihtilafı bağlamında kabul ettiği kararı da özetlemesi üzerine soğuk hava estirdi. Eyalet parlamentosu, Hamas’ın gerçekleştirdiği terör saldırısına istinaden, İsrail’e dayanışma güvencesi vermesinin ve Milletvekillerinin oybirliğiyle partiler arası önergeyi kabul etmesinin Anti-Semitizme karşı yoğun bir mücadele çağrısında bulunmasının doğru olduğunu söylemesi üzerine Başkonsolos İzbul kapanış konuşmasında uyarıda bulundu.

 

İZBUL : TÜRKİYE BÖLGEDE İSTİKRAR YAYICI BİR GÜÇ
Başkonsolos İzbul kapanış konuşması için kürsüye geldiğinde, tüm tarafların uluslararası hukuka ve insancıl hukuka uymalarının gerektiğini vurgulayan ve Türkiye’nin bölgede ihtilafa diplomatik çözüm arayan güven ve istikrar yayıcı bir güç olduğunu belirten ifadelerde bulundu. Etkinliğe katılan vatandaşlarımız ise Başkonsolos İzbul’un Parlamento Başkan 1’inci Yardımcı Başkanı Rainer Schmeltzer’ in sözlerine karşılık anında kullandığı ifadelerinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Ahi Location’ un teknik alt yapı, personel hizmeti ile üstesinden başarı ile geldiği Resepsiyon Medyatör Restoran’ın hazırladığı yemek ve sonrası sohbetlerin ardından son buldu.