e-devlet’ten adıma şirket açılmasın hizmeti

Dolandırıcılar ve kötü niyetli kişilerce şahısların kimlik bilgilerini ele geçirerek şirket ortağı/yetkilisi olarak gösterebiliyorlardı. Şahıslar adına bu şirketler üzerinden yasa dışı işlem ve faaliyetler yapılabiliyordu. E-devletten verilen ‘kimlik numarasına kısıtlama koyabilme uygulaması ile artık bu tür sahtekarlık ve dolandırıcılıkların önüne geçilip dur denilebilecek.

Bu hizmeti kullanan kişiler kimlik numaraları üzerine kısıtlama koyarak kendi istek ve bilgileri dışında şirket veya işletme ortağı/ yetkilisi olarak eklenmelerini engelleyebiliyor veya bu kısıtlamayı kaldırabiliyor.

Bunun için yapılması gerekenler ise basit bir işlemden ibaret.

Öncelikle e-devlet üzerindeki arama butonuna ‘Ortak/Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri’ yazılarak çıkan alanda ‘Yeni Başvuru’ ifadesine tıklamanız gerekiyor.

Sonran kısıtlama getirmek istediğiniz “ortak ya da yetkili” seçeneklerinden birisinin seçilmesiyle birlikte son adıma geçiliyor. Her ikisini işaretleyerek ticaret sicili işlemlerinde kimlik bilgilerinizin kullanılarak bir şirket veya işletmeye ortak veya yetkili olarak kaydedilmenizi engelleyebiliyorsunuz.

Sonra, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinden başlatılan şirket/işletme kuruluş veya değişiklik başvurularında ortak ve yetkili olarak eklenmenizin engellenmesi amacıyla kimlik numaranız üzerine kısıtlama konulacaktır. Kimlik numaranız üzerine ortak ve yetkili olarak eklenilmesine yönelik kısıtlama konulduğunda, T.C. kimlik numaranız ile ortak ve yetkili olarak eklenmek istendiğinizde sistem uyarı vererek bu işlemi gerçekleştirmeyecektir.” uyarısı göz önünde bulundurularak bilgilendirme yazısı üzerine tıklanılarak kabul edilmelidir.

En son, “Başvurunuz başarı ile sonuçlanmıştır. Herhangi bir şirket ortağı/işletme sahibi ve herhangi bir şirkette/işletmede yetkili olarak eklenmenize yönelik olarak kimlik numaranız üzerine kısıt konulmuştur.” ifadesi, işlemin başarılı bir şekilde tamamlandığını gösterecektir.

MKoç Hukuk Bürosu olarak; Türkiye’de kiradaki ev ve işyerleriniz, Türkiye’de daha önce yapmış olduğunuz veya yapacağınız trafik kazaları, yeni ev ve daire alımlarındaki hukuki sorunlarınız ile miras hukuku konularında, 30 yıllık tecrübemizle İstanbul’daki ofisimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

Saygılarımızla.


Av. Müsenna Koç

MKoç Hukuk

Tel: +90 533 343 65 68

Mail: musennakoc@istanbul.av.tr

İnternet: www.mkochukuk.com * Instagram: mkochukuk * facebook: mkochukuk