Eda Toprak hem eğitimde hem sanatta gururumuz

Nebahat Uzun
HAMBURG- Hamburg’da doğup büyüyen ve lise eğitiminin ardından üniversite eğitimi için Türkiye’ye giden ve ODTÜ’yü Yüksek Onur Belgesi’yle bitiren Eda Toprak, sanat performansıyla da gelecek vaat ediyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında “Edda” adlı kendi müzik grubunu kuran Eda Toprak’la eğitimi ve sanat çalışmaları konusunda hoş bir sohbet gerçekleştirdik.

Eda ile sizler için bir sohbet gerçekleştirdik:
– Sevgili Eda, bize kendini biraz tanıtır mısın?
E. Toprak: 1994 yılında Hamburg’da doğdum ve liseyi (abitur) bitirdikten sonra üniversite eğitimi için Ankara’ya yerleştim. 2019 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Yüksek Onur Belgesi alarak mezun oldum. Hayatımın bir yanı eğitim, diğer yanı ise sanatla dolu oldu hep. Halen Ankara’da sanat çalışmalarımı sürdürüyorum.
– Sanat yolculuğun nasıl başladı?
E. Toprak: Sanat yolculuğum 5 yaşındayken Hamburg’da bir dans gösterisiyle başladı. Sonrasında oyunculuk ve koro çalışmalarıyla devam etti. Koro çalışmalarımız sırasında hocalarım sesimi keşfettiler ve beni müzikal seçmelerine girmem için ikna ettiler. Biliyorsunuz Hamburg bir müzikal şehri. Ondan sonra arka arkaya müzikal projelerinde başrol oynama fırsatları doğdu. Bu süreçte eğitimimi aksatmadım ve okulumun yanı sıra Müzikal Akademisi’nde de iki yıllık eğitim aldım.
– Peki Ankara’da müzik hayatın nasıl başladı?
E. Toprak: Ankara’ya gelmeden önce ünlü bir grubun solistiyle tanışmıştım. Onun çevresiyle tanışarak Ankara’nın müzik camiasına girmiş oldum ve yerel bir grubun solisti oldum. 8 aylık süreçte bu grupta çok şey öğrendim ama ses tellerimden rahatsızlanıp ameliyat olunca müziğe bir süre ara vermek zorunda kaldım. Bu süreçte üniversite eğitimime ağırlık vererek notlarımı yükselterek çok iyi dereceyle mezun oldum.
– Sanata olan bu ilgin nereden geliyor?
E. Toprak: Türk filmi repliği gibi olacak ama sanata ilgim bebekliğimden beri varmış. Ailemin söylediğine göre daha 9 aylıkken şarkılar mırıldanırmışım. Müziksiz günümün geçtiğini hatırlamıyorum. Kendimi bildim bileli sahne hayalim vardı ve bu hayalimi de gerçekleştirdim.
– Sevdiğin müzik tarzı?
E. Toprak: En sevdiğim müzik tarzı yabancı Soul ve R’n’b. Fakat bizim yaptığımız müzik daha çok Funk, Pop, Commercial ve Jazz tarzı. Tabii bir de Türkçe şarkılar var.
– Almanya’da müzik çalışmaların oldu mu?
E. Toprak: Evet tabii oldu. Almanya’da Solisten-Emsemble’de Hamburg’un en iyi solistleri arasında yer aldım ve Hamburg’da, Berlin’de konserler verdik. Ayrıca birçok müzikal ve gösteride başrol oynadım.
– Türkiye’de senin ismini taşıyan bir müzik kurdun. “Edda”dan bahseder misin bize?
E. Toprak: Almancada ismim Edda şeklinde yazıldığı için ve ben hem Türk, hem Alman kimliğini temsil ettiğim için böyle bir isim seçtim. Ağustos 2019’da kurulmamıza rağmen grupla enerjimiz çok güzel uyuştu ve çok güzel bir sound yakaladık. Grubumla güzel sahne çalışmalarımız var.
– Çalışmalarınız Youtube Kanalı’nda da yayınlanıyor
E. Toprak: Evet. Osi Reklam Ajansı, “Osiakustik” isimli bir Youtube Kanalı açtı ve tanınmış-tanınmamış sanatçılarla cover videoları çekmek istediler. Biz de buraya davet edildik ve burada 4 parça seslendirdik. Şimdi kendi kanalımı açarak yeni coverlerimizi paylaşmak istiyorum. Ama korona virüsü çalışmalarımızı frenledi. Umarım en kısa zamanda sağlıklı günlere geri döneriz.
– Geleceğe ait hayallerinden bahseder misin biraz?
E. Toprak: Öncelikle kendi bestelerimi yapmak istiyorum ama bunun için sanırım biraz daha ‘pişmem’ gerekiyor. Dışardan bakıldığında kolay görünüyor ama müzik, büyük emek isteyen bir sanat dalı. Üniversite eğitimim nedeniyle ihmal ettiğim müziğin tekniğini öğrenmek istiyorum. Eğitimim başta olmak üzere hiçbir şeyin azıyla yetinmedim. Hayallerin bile uç noktada olanlarını seviyorum. Sanatımda doruk noktasına çıkmak ve insanların sanatımı keşfetmesini istiyorum. Ama tüm bunları çizgimi bozmadan, öğrenerek ve emin adımlarla ilerleyerek gerçekleştirmek istiyorum.
– Gelecek için hangi somut planların var?
E. Toprak: Korona vakaları nedeniyle sahnelere kısa bir ara verdik ama çalışmalar devam ediyor tabii. Bu bekleme sürecinde canlı yayın hazırlıkları yapıyoruz. Kısa bir süre sonra “Müsaitseniz akşama sizdeyiz” başlıklı çalışmamızla internet camiasında müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyoruz.