“EDİ FAHRSCHULE” sürücü kursundan daha fazlası

Sürücü eğitiminde profesyonel ve modern çalışma sistemiyle sektörün en büyük ismi Edi Fahrschule, Gelsenkirchen’deki Eğitimi Merkezi’nde meslek eğitimi hizmeti de veriyor.

MURAT PEHLİVAN

GELSENKİRCHEN – Yıllardır, sürücü eğitiminde profesyonel ve modern çalışma sistemiyle sektörün en büyüğü Edi Fahrschule, şoför eğitiminin yanısıra Gelsenkirchen’deki Eğitimi Merkezi’nde meslek eğitimi de veriyor. Başta sürücü kursu eğitmeni (Fahrlehrer) olmak üzere, tır soförü, otobüs, kurye, servis şoförü, hasta ve yaşlı bakım personeli (Pflegeasistent/Betreuungskraft), güvenlik görevlisi (Sicherheitskraft) gibi mesleklerin de eğitiminin verildiği merkezde Eğitim Merkezi Müdürü Ercüment Salman hizmetleriyle ilgili siz okuyucularımız için şu bilgileri paylaştı…

Edi Fahrschule ne zaman kuruldu, nasıl gelişti?
1997’den bu yana Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde hizmet veren sürücü okuluyuz. Sürücü okulu olarak (Fahrschule) verdiğimiz hizmetlerin yanısıra büyük çapta ihtiyaç olan mesleklerin eğitimini vermeye başladık. Yaklaşık 10 yıldan beri de Arbeitsagentur (iş ajansı), Jobcenter, Rentenversicherung ve BAföG gibi çeşitli devlet kurumları ile birlikte çalışarak iş ve meslek sahibi olmayanları eğiterek iş ve meslek sahibi yapıyoruz.

Hangi mesleklerin eğitimini veriyorsunuz?
Eğitim merkezimizde sürücü kursu eğitmeni (Fahrlehrer), otobüs ehliyeti, tır ehliyeti, kurye, servis sürücüleri, güvenlik personeli (Sicherheitskraft), hasta ve yaşlı bakım personeli (Pflegeassistent/Betreungskraft) eğitimleri veriyoruz. Amacımız kimsenin işsiz kalmaması, herkesin bir meslek sahibi olması.

Türk şirketi olmanızın bir ayrıcalığı var mı?
Türk şirketi olmamız bizim için aynı zamanda büyük bir avantaj. Türk ve Alman eğitimcilerimizle tüm gereken sınavlara profesesyonel bir şekilde hazırlıyoruz. İnsanlar kendilerini rahat hissedecekleri bir ortamda eğitim görüyorlar. Sürücü kursu eğitmeni eğitimi veren Almanya’nın en büyük okulu biziz. Dil sorunu olanlara yardımcı oluyoruz, Türkçe konuşuyoruz. Almanyanın her yerinde tüm kurumlarla çalışıyoruz, işbirliği yapabiliyoruz. Bugün, Hamburg, Berlin veya Stuttgart’tan bile öğrencilerimiz var. Burada kendimize ait konaklama yerlerimiz var, uzak yerlerden gelen öğrencilerimiz aynı zamanda burada konaklayabiliyorlar.

Herkes bu eğitimlerden yararlanabiliyor mu?
Aslında neredeyse herkes verdiğimiz eğitimlerden yararlanabilir. Çünkü değişik devlet teşviklerinden faydalanabiliyor. Mesela devlet destekli kredi imkanı (BaföG) gibi. İlk etapta bize başvuranlar, bizim tavsiyelerimizle, iş ajansına gidip yukarıda saydığımız bu mesleklerden birine ilgi duyduğunu belirterek, meslek öğrenmek ve çalışmak istediğini söyleyebilir. Eğer kuruma, çalışma koşulları uyuyorsa oradan Bildungsgutschein dediğimiz eğitim çekini alabilir bizde eğitimine başlayabilir. İş ajansı kişinin eğitim çeki alma hakkı olup olmadığına belli kriterlere göre karar veriyor. Baştan sona tüm işlemlerde elimizden gelen yardımı sağlıyoruz.

Herkes iş sahibi olabiliyor mu?
Evet. Bizim amacımız işsizlik oranını düşürmek. Beraber çalıştığımız kurumlar arasında Almanya’nın Thyssenkrupp gibi çok büyük şirketleri var. Bize işsiz olarak geleni, bilgilendiriyoruz, eğitiyoruz, işyerleri ile görüşüyoruz sınavlarını kazandıktan sonra iş sahibi yapıyoruz. Yani bizde eğitimini tamamlayan herkesi başarılı bir şekilde sonuçlandırıyoruz. Biz de eğitim gören, bir şirkette iş bulup ve yıllardır orada çalışan, arayan halimizi hatırımızı soran öğrencilerimiz var. Yolda hangi tırı veya otobüsü görsek bizim talebelerimizle karşılaşıyoruz. Bunlar bizi elbetteki mutlu ediyor. Almanya’da sürücü kursu eğitmeni eğiten tek Türk şirketiyiz. Kendi şirketimizde yaklaşık 60 tane sürücü eğitmenimiz (Fahrlehrer/in) var. Biz yıllar önce bu sektörde bu eğitmenlerin azalacağını düşündüğümüz için o zamanlar sürücü eğitmeni kursu açtık, yani kendi elemanımızı kendimize yetiştirmeye başladık. Bunda o kadar başarılı olduk ki, artık tüm Almanya’ya sürücü kursu eğitmeni yetiştiriyoruz. Gelsenkirchen’de 1500 metrekare alan üzerindeki eğitim merkezimizde hizmet veriyoruz. Teori ve pratik derslerimiz için en modern ve yeni teknolojiyi kullanıyoruz. Ağır vasıta araçlarımız da son model ve en yeni teknolojik özelliklere sahip araçlar.

Herhangi bir yardım alamayanlar için bir kolaylık sağlıyor musunuz?
Tüm bu meslekleri devlet kurumlarından destek alarak yapabiliyorlar. Eğer devlet kurumları destek vermiyorsa, o zaman kendi içimizdeki finans olanaklarını devreye sokuyoruz.

Günümüzde meslek sahibi olmak isteyenlere hangi meslekleri öneriyorsunuz?
Çeşitli mesleklerde eğitim verdiğimiz için gelen öğrencilerimizin eğitim seviyesine göre en uygun meslek seçimini birlikte yapıyoruz, kendilerine bilgilendirip en iyi mesleği beraber seçiyoruz. Sevdiğiniz işi yapın, mesleğinizi sevin diyoruz.

Öğrencilere özellikle önerdiğiniz bir meslek var mı?
Bu soruyu cevaplamak biraz zor gelse de, yılların getirdiği tecrübeye dayanarak gelen öğrencilerimizle konuştuğumuzda hangi mesleğin kendilerine uygun olabileceğini anlatıyoruz. Yıllardan beri sürücü kursunun içinde olmamdan dolayı sürücü kursu eğitmenliğini (Fahrlehrer/in) otobüs, tır şofürlüğü eğitimlerini daha çok önerebiliyorum, çünkü bu branşlarda daha fazla eleman ihtiyacı var, iş bulma imkanı çok daha fazla.

Kadınlar için önerdiğiniz bir meslek var mı?
Özellikle şimdiye kadar herhangi birşey yapmamış evde oturan iş ve meslek sahibi olmak isteyen bayanlarımız için yaşlı ve hasta bakım personeli (Pflegeassistent veya Betreungskraft) eğitimlerini uygun görüyoruz. Son olarak şunu söyleyebilirim, işinizi severek yapın, sevdiğiniz işi meslek edinin. Meslek eğitimi konusunda bize başvurun uzman personelimizle meslek seçiminizde ve iş yeri bulmanızda yardımcı olalım.