Eğitim ailede başlar

Erdal AltuntaşHAMBURG – Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Kadın Kolları tarafından Hamburg’da düzenlenen “İki dilli eğitim” seminerinde, Türkçe derslerine olan ilginin azaldığına vurgu yapıldı. UETD Kadın Kollar Başkanı Yasemin Yılmaz ve Başkan Muhterem Güngör’ün açılış konuşmasının ardından Hamburg Eğitim Ataşesi Koordinatörü Elzem Babayiğit ve Türkçe Öğretmeni İsmail Erbaş, iki dilli eğitim üzerine seminer verdiler.

72 ÜLKEDE ÖĞRETMENİMİZ VAR
Hamburg Eğitim Ataşeliğine bağlı 130 okulda 57 öğretmenin görev yaptığına dikkat çeken Babayiğit “Bölgemizdeki 14.350 öğrenciden sadece 3.058 öğrencimize ulaşmışız ve ders veriyoruz. Yüzde 80’inin Türkçe ve Türk kültürü dersleri almaması kanayan yaramızdır. Devletimiz, maaşını ödeyip öğretmen gönderiyor ama öğrencilerimizin tamamı bu imkandan yararlanmıyor. Bu hizmetimiz dünyanın 72 ülkesinde var. Başka hiçbir devletin sunmadığı bir imkan. Maalesef Almanya’da Türkçe derslerine ilgi gittikçe azalıyor. Sizler çocuklarınızı bu derslere gönderirseniz, öğrenci sayısı da, öğretmenlerin sayısı da artar” dedi.

ÇOCUKLARIMIZI ANADİLDEN MAHRUM BIRAKMAYALIM
Liseye (Gymnasium) giden Türk çocuklarının oranının %6 olmasına da değinen Babayiğit “Bu sayının artması lazım. Alman okullarının bazılarında Türkçe’nin seçmeli ders olarak alınması da bizim dersleri negatif etkiliyor. Türkçemize sahip çıkalım ve çocuklarımızı anadilinden mahrum bırakmayalım” dedi. Hamburg’da 3 tane iki dilli okul olduğunu hatırlatan Babayiğit “Bu okullarımızda 14 öğretmenimiz görev yapıyor. Bu okullara öğrenci servisimiz de var. Çocuklarınızı iki dilli okullara göndermeye çalışın” dedi.

YÖS’E KATILIM ARTIYOR
Konuşmasında Türkiye’de üniversite okumak isteyenlerle ilgili de bilgi veren Elzem Babayiğit, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) sayesinde son yıllarda ülekmizde üniversite eğitimi alanların sayısının fazlalaştığına dikkat çekerek “Yabancı öğrenci kontenjanı üzerinden ülkemizdeki 128 üniversitenin 98’ine YÖS üzerinden öğrenci alınıyor. Bun sınavlar yurtdışındaki bazı büyük şehirlerimizde de yapılıyor. Gençlerimizin bu olanaklardan faydalanmasını sağlayalım” dedi. Konuşmasını “eğitim ailede başlar. Sözüm buraya gelenlere değil, gelmeyenleredir. Buraya gelenler eğitimin önemini bilen kişilerdir. Burada olmayanlarla da bu bilgileri mutlaka paylaşın” çağrısında bulundu.