Eğitim Çalıştayı Yapıldı

Murat Pehlivan

DÜSSELDORF-  Almanya’nın Düsseldorf Başkonsolosluğunda düzenlenen Eğitim Çalıştayı’na konsolosluk görev bölgesine bağlı şehirlerden eğitim gönüllüleri ve sivil toplum örgütleri katıldı. Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğince düzenlenen çalıştay da okullarda verilen Türkçe Dersinin dünü, bugünü ve yarını tartışıldı.  Açış konuşmasını Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel’in yaptığı çalıştay da Eğitim Ataşesi Hacer Özdoğan ve Dr. Ahmet Ünalan, Almanya’daki genel eğitim sürecini, göçmen kökenli gençlerin konumunu, Türk gençleri ve Türkçe derslerinin durumunu ilgilendiren birer sunum yaptılar.
Düsseldorf Başkonsolosluğunun görev bölgesindeki şehirlerden çalıştaya iştirak eden STK temsilcileri ve eğitim gönüllüleri de konuyla ilgili olarak görüşlerini dile getirdiler. FÖTED, DITIB Eyalet Birliği, ADD-Duisburg ve Duisburg Veiler Derneği temsilcilerinin de aralarında bulunduğu birçok eğitim gönüllüsü ve STK temsilcisi katıldı. Çalıştaya en büyük katılımın Duisburg’dan olması dikkat çekti.  Duisburg Veliler Derneği Eş Başkanı Ali Yağız, Türkçe Derslerine ilginin her geçen gün daha azaldığını, bu durumun Türk ailelerinde iletişim dili olarak Türkçe yerine Almancanın hâkim olmasına zemin hazırladığını ifade ederek Eğitim Çalıştayı’nın önemine dikkat çekti.

Eğitim Çalıştayı’ndan Kampanya kararı çıktı
Eğitim Çalıştayı’ndan tüm tarafların ortak reyiyle Türkçe Kampanyası kararı çıktı. Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğince hazırlanan yedi bin adet Türkçe Dersi için Kayıt Formu, Düsseldorf Başkonsolosluğuna bağlı şehirlerde vatandaşlara ulaştırılmak üzere STK temsilcilerine teslim edildi. Vatandaşlarımızın konuya daha da duyarlı olmaları ve geleceğimizin garantisi olan çocukların muhakkak surette Türkçe derslerine göndermeleri şayet okullarda Türkçe dersi verilmiyor ise imza toplayarak dilekçe vermeleri istendi.