Eğitim dairesi öğretmenleri ağırladı

 

Mustafa Karaman
ESSLİNGEN- Kısa adı ENTOABD olan Esslingen-Nürtingen Türk Okul Aile Birlikleri Derneği eğitimde damga vurmaya devam ediyor. Almanlarla ikili ilişkileri ön planda ve sıcak tutan dernek yönetimi bir ilke daha imza attı. Esslingen Eğitim Dairesi yetkilileri Esslingen ve Nürtingen bölgesinde yeni göreve başlayan Türk Dili ve Kültürü dersleri öğretmenlerini ve Esslingen Nürtingen Türk Okul Aile Birlikleri Derneği yöneticilerini ağırladı. Kahveli ve pastalı buluşmaya ilgili daireden İnterkültürel Eğitim Koordinatörü Andreas Schäfer ve Müfettiş Gudrun Greth ev sahipliği yaptı. Buluşmada Stuttgart Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Kaptı, Stuttgart ve Nürtingen Eğitim Daireleri Eğitim Danışmanı ve Koordinatör Öğretmen Ali Gülbahar, Esslingen Bölge Koordinatör Öğretmen Ahmet Ceylan, Esslingen  TOAB Başkanı Güven Toymaz da hazır bulundu. Tanışma bölümünün ardından iş birliği yolları, enformasyon hizmetleri, değerler ve karşılıklı güven oluşturmada atılacak adımlar konuşuldu. Öğretmenler onuruna kahve ve pasta ikram edildi.

ANADİL ÇOK ÖNEMLİ
Anadil ve kültürün kimliğin önemli bir parçası ve kişilik değişiminde etkisi olduğunu kaydeden Andreas Schäfer ve Gudrun Greth, anadilde eğitimin ve Almanca’nın ikinci dil olmasının birbirlerini tamamlayan unsurlar olduğuna işaret ettiler. Anadilin, gramatik ve kelime hazinesi bakımından iyi şekilde öğrenilmesi durumunda ikinci, üçünü, dördüncü dillerin de daha kolay öğrenilebileceğine dikkat çeken Schäfer ve Greth, anadil derslerinin dil becerisini ve kişiliği olumlu yönde etkilediğini vurguladılar. Öte yandan Türk Dili ve Kültürü dersleri öğretmenleriyle ortak projeler geliştirip, iş birliği içinde olmaktan memnuniyet duyacaklarını kaydeden yetkililer öğretmenlerin velilerle öğrenciler arasında önemli bir köprü oluşturduklarını söylediler.

ZİYARET ŞART
Stuttgart Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Kaptı yaptığı selamlama konuşmasında ikili ilişkilerin önemli olduğuna vurgu yaparak diğer eğitim dairesi müdürlüklerini de ziyaret ettiklerini söyledi. Alman ve Türk öğretmenlerin ders saatleri içinde birbirlerini ziyaret ederek daha fazla bilgi ve dinamizm kazanacaklarını da belirten Ataşe Kaptı “Böylelikle Türkçe ders müfredatları hakkındaki soru işaretlerinin de giderilmiş olacak” dedi. ENTOABD Başkanı Güven Toymaz ise yaptığı konuşmada, davetten büyük onur duyduğunu ve bu birlikteliği önümüzdeki dönem çalışmalarla pekiştirmek istediklerini söyledi. Bir müddet önce Andreas Schäfer ile kahvaltı programında birlikte olduklarını belirten Toymaz, günlük yaşantıda çok dilliliğin ve kültürlülüğün kaçınılmaz olduğunu bildirdi. Türkiye kökenli çocukların bir şans olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Güven Toymaz, okullarda Türk gençlerinin anadillerini öğrenebilmesi için eğitim sistemine dahil edilmesi gerektiğini vurguladı.

40 SENELİK TECRÜBE
Toplantının gerçekleşmesini sağlayan koordinatör öğretmen Ali Gülbahar ise 40 senelik öğretmenlik hayatında yaklaşık bin 200 Türk kültürü ve Türkçe dersleri öğretmenleri ile beraber çalıştığını bütün bilgi ve birikimini bakanlık vasıtası ile bölge müdürlüklerine artı okul müdürlerine aktararak daha fazla verimlilik elde etmek istediğini söyledi. Gülbahar, eskiden Türkçe derslerinin orta dereceli okullarda sınıf geçme notu olarak karnelere girmesi için çok daha fazla öğrenci müracaatı olduğunu, günümüzde bu ilginin hızla azaldığına dikkati çekti. Alman eğitim müdürlükleri organizesinde yapılan bu sınavların gelecek seneden itibaren Ataşeliklerin sorumluluğunda yapılacağını ve maddi organizasyonun da ataşelikler tarafından üstlenileceğini söyledi. Uzun yıllardır böyle bir ortamda bir araya gelemeyen yetkililer ve yöneticiler birlikte karşılıklı çalışmanın güzel ve iyi olduğun altını çizdiler.