EĞİTİMCİLER ALMANYA’DA

Kâmil YılmazLUDWİGSHAFEN – “Girişimcilik Eğitiminde Simülasyon Tekniğinin Kullanımı” konulu proje kapsamında Almanya’ya gelen eğitimciler, çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı proje kapsamında, Eskişehir İŞKUR, Eskişehir KOSGEB, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, İnovasyon Mühendislik Şirketler Birliği’nden 14 kişi, Almanya’nın Ludwigshafen şehrine geldi. Almanya’daki temasları sırasında Ludwigshafen’de bulunan Türk-Alman İşverenler Derneği’ni (TDU-Pfalz e.V.)  de ziyaret eden eğitimciler, dernek başkanı Ender Önder’den çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

HEDEF; DAHA DONANIMLI HALE GELMEK

20 Temmuz tarihine kadar sürecek olan proje ile ilgili olarak Eskişehir Valiliği AB Proje Koordinatörü Ahmet Tatar, gazetemize bilgi verdi. Tatar, bu proje kapsamında “Girişimcilik Eğitiminde Simülasyon Tekniğinin Kullanımı” kursu ile eğitimcilere yurt dışında bir öğrenme deneyimi sunmayı hedeflendiğini dile getirdi. Ayrıca, kurs kapsamında ülke hakkında genel bilgi, AB’de girişimcilik eğitimleri, teşvik ve fonlar, yenilikçi eğitim yöntemleri, girişimcilik eğitiminde simülasyonun kullanımı, finansal yönetim ve girişimciler için ticaret hukuku gibi konuların ele alınacağını da kaydeden AB Proje Koordinatörü, “Böylece eğitimcilerin, daha etkili ve verimli olması, mevcut deneyimlerinin üzerine yurt dışında edindikleri deneyimleri de ekleyerek daha donanımlı hale gelmeleri, girişimcilik eğitimlerinin geliştirilmesi ve sürdürülebilir nitelik kazanmasına katkıda bulunmaları hedeflenmektedir” dedi.

DENEYİMLERİ ARTACAK

Tatar, bunun için de girişimcilik eğitimi veren eğitimcilerin kendilerini sürekli geliştirmeleri, bu alanda Avrupa ve Dünyadaki yenilikçi yöntemlerdeki gelişmeleri takip edebilmeleri, böylece bilgi, beceri ve deneyimlerini arttırmaları önemli olduğunu da vurguladı. Ahmet Tatar, daha sonra şunları kaydetti: “Projedeki hedef grubumuz ise; bölgemizde girişimcilik eğitimi konusunda öncülük eden üniversite, STK, kamu ve özel kurum ve kuruluşlardan oluşmaktadır. Girişimcilik eğitimlerinin yaygınlaştırılması ve teşvikleri konusunda öncü olan bu kurum ve kuruluşların projede yer almaları proje sonuçlarının daha etkili olması ve yaygınlaştırılması açısından önemlidir”.