Eğitimli gençler geleceğin güvencesi

Bölgedeki tüm Müslümanlar için çok önemli bir merkez konumunda bulunan Sindelfingen DİTİB Ulu Camii önemli bir etkinliğe daha imza attı.

 

Mehmet Güzel
SİNDELFİNGEN-Sindelfingen Ditib Ulu Camiinde Baden Württemberg eyaleti eğitim sistemi ve yeni değişikliklerin anlatıldığı bir seminer düzenlendi. Stuttgart Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği tarafından düzenlenen Seminere Eğitim Ataşeliği Stuttgart merkez koordinatör öğretmen Murat Oğuz ve Stuttgart eğitim müdürlüğünde (SCHULAMT)yabancı öğrenci danışmanı olarak görev yapan Ali Gülbahar tarafından verilen seminere bölgede görev yapan Türkçe ve Türk Kültürü ders öğretmenleri ve çok sayıda veli katıldı. Stuttgart Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Yar. Doç. Dr . Ümit Kaptı’nın son anda değişen bir toplantı nedeniyle katılamadığını belirten merkez koordinatör öğretmen Murat Oğuz Türkiye’den gelen öğretmenlerin hangi şartlarda görev yaptıklarını Başkonsolosluğun ve bölgedeki eğitim müdürlüklerinin sağladığı destekleri dile getirdi. Oğuz velilerden öğretmenlere ve Türkçe derslerine sahip çıkmalarını istedi. Stuttgart eğitim müdürlüğünde yabancı öğrenci danışmanı olarak görev yapan Ali Gülbahar Almanya’da eğitim sisteminin eyaletler tarafından belirlendiğini belirterek başladığı konuşmasında Baden Württemberg eyaletindeki eğitim sistemi hakkında geniş ve aydınlatıcı bilgiler verdi. Gülbahar çocuklarda Anadilin önemine vurgu yaptı ayrıca gelişen dünyada çocukların mutlaka iyi eğitim almaları gerektiğini ve mutlaka başka yabancı dillerinde öğrenilmesi gerektiğini belirtti.
Sindelfingen DİTİB Ulu Cami Cemiyet Başkanı Zeki Tekin ”geleceğimiz olan çocuklarımızın gençlerimizin eğitimli olmaları bizim için çok önemli buradaki geleceğimizin teminatı sağlam ve bilinçli yetişen nesiller olacaktır biz göreve geldiğimiz ilk günden buyana bölgemizdeki gençlerimiz için nelere yapabiliriz diye diye projeler geliştiriyorz ve programlar düzenliyoruz, geleceğimizin güvencesi iyi eğitimli gençler olacaktır”