Ekim ayında Almanya’da yürürlüğe giren değişiklikler

Her ay olduğu gibi Ekim ayında da Almanya’da yürürlüğe girecek olan bir dizi değişiklik hemen hemen herkesi etkileyecek. İşte milyonları ilgilendiren değişiklikleri sizler için derledik.

Kâmil Yılmaz
FRANKFURT – Almanya’da her ay olduğu gibi Ekim ayında da önemli değişiklikler olacak. Başta doğal gaza indirim, ısınma ve yakıt yardımının yanı sıra öğrenci kredilerinde faiz artışı gibi milyonlarca insanı etkileyecek bir dizi değişiklik yürürlüğe girecek. Ekim ayından itibaren geçerli olacak yeni düzenlemelerin sizler için derledik.

Hessen ve Bavyera’daki eyalet seçimleri
Almanya’nın iki eyaletinde seçimler yapılacak. 8 Ekim 2023 tarihinde Hessen eyaletinde yaklaşık 4,3 milyon seçmek yeni hükümeti belirlemek için sandık başına giderken, Bavyera eyaletinde yaşayan 9,4 milyon seçmen de oy vererek yeni başbakanını belirleyecek.

Isınma/yakıt yardımı (Heizkostenzuschuss)
Almanya’daki odun, odun peleti veya odun briketi gibi (elektrik ve doğal gaz dışı) yakıtlarla Heizöl (kalorifer yakıtı) ile ısınanlara verilecek olan ısınma yardımı başvuru tarihi 20 Ekim 2023’te sona eriyor. Bu başvuruda 1 Ocak 2022 ila 1 Aralık 2022 arasındaki yakıt faturaları ve ödeme belgesinin ibraz edilmesi gerekiyor. İki katına çıkan ek maliyetlerin yüzde 80’ine kadar olan kısmı (en az 100 Euro, en fazla 2 bin Euro olmak üzere) destek verilecek. Bu yardım, doğal gaz ve elektrik için hali hazırda tavan fiyat uygulandığı için bu ısınma yöntemini kullanan evler için geçerli olmayacak.

Doğal gaz indirim
Yien Almanya’da Ekim 2023’ten itibaren doğal gaz vergileri sıfırlanıyor. Bu sayede doğal gaz maliyetleri azalacak. Konuyla ilgili olarak kısa adı THE olan Trading Hub Europe tarafından açıklanan rakamlara göre; yıllık tüketimi 20.000 kilovat saat olan bir ailenin yıllık faturası yaklaşık (yüzde 5) 130 Euro azalacak. Ancak bu indirim otomatik olarak mevcut müşterilere yansıtılmayacak, sadece yeni müşteriler bu indirimden faydalanabilecek. Bu yüzden halihazırdaki müşterilerin enerji sağlayıcı şirketlerini değiştirmeye değer olup olmadığını karşılaştırılmasında fayda var.

Öğrencilerin ‘enerji yardımı’ başvuruları son günü
Almanya’da artan enerji maliyetleri nedeniyle öğrencilere bir defaya mahsus verilen 200 Eurol’uk enerji yardımının (Energie Pauschale) son başvuru tarihi 30 Eylül olmasına rağmen, hafta sonuna denk geldiği için 2 Ekim Pazartesi gününe kadar uzatıldı. Her beş öğrenciden birinin mart ayından beri yürürlükte olan enerji yardımına başvurmadığı belirtiliyor. Bu öğrenciler için son gün 2 Ekim.

Öğrenci kredilerinde faiz artışı
Ekim 2023’ten itibaren öğrenci kredilerinin faiz oranı yükseltilecek. Bu aydan itibaren eğitimlerini öğrenci kredisiyle finanse eden öğrenciler için ek gider oluşacak. Faiz oranları Nisan ayında yüzde 7,55’e yükselmişti ve Ekim ayından itibarense yüzde 8’in üzerinde olacak.

Kış saati uygulaması başlıyor
28 Ekim 2023 Cumartesi’yi 29 Ekim 2023 Pazar’a bağlayan gece saat 03.00’te saatler bir saat geri (02.00) alınacak. Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İtalya, İsveç gibi Avrupa ülkelerinde yapılacak saat değişikliği nedeniyle, bu ülkeler ve Türkiye arasındaki saat farkı 2 saate çıkacak.

DHL’den ticari müşteriler için zam kararı
Alman kargo şirketi DHL, ticari müşterileri için uyguladığı tarifede Ekim 2023 itibariyle zam yapacak. Tüzel kişiler için uygulanan fiyatlarda herhangi bir değişiklik olmayacak. Şirket, yüksek ücretler ve devam eden enflasyon nedeniyle fiyat artışı yapmak zorunda olduğunu açıkladı.

Çocuklara yönelik yeni varyanta uyarlanmış korona aşısı
Yeni korona varyantlarına göre uyarlanmış korona aşıları 2 Ekim 2023’ten itibaren çocuklar için de kullanıma sunulacak. Daimi Aşılama Komisyonu (STIKO – Die Ständige Impfkommission), sadece risk grubundaki çocuklara aşı yapılmasını öneriyor.

Eski akıllı telefonlarda WhatsApp çalışmayacak
Popüler iletişim ağı WhatsApp uygulaması ekim ayından itibaren eski tip cep telefonlarda kullanılamayacak. WhatsApp’ın sahibi Meta şirketi tarafından konuyla ilgili olarak etkilenecek olan tüm kullanıcıları hizmet sonlandırılmadan önce bilgilendireceğini belirtti.