Ekonomi dünyası 2018’den umutlu

Almanya ekonomisindeki olumlu gidişatın yeni yılda da sürmesi bekleniyor. Uzmanlar, şirketler ve tüketiciler için daha güvenilir bir ortama işaret ediyor

AB’nin lokomotifi Almanya, sahip olduğu yüksek teknoloji ve olumlu ekonomik verilerle Avrupa’da öncü ekonomi rolünü sürdürmeye devam ediyor. Federal İstatistik Ofisi’nden (Destatis) derlenen verilere göre, ülkede mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH, bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,8 arttı. Yıllık bazda ise üçüncü çeyrekte takvim etkisinden arındırılmış yıllık GSYH artışı yüzde 2,8 seviyesinde kaydedildi. Ülkedeki önemli ekonomi kuruluşlarının büyüme tahminlerini güncellemesi dikkati çekiyor. Merkezi Münih’te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), ülke ekonomisine ilişkin 2018 büyüme beklentisini yüzde 2’den yüzde 2,6’ya çıkardı. Merkez Bankası (Bundesbank) da, ülke ekonomisine ilişkin büyüme beklentisini yüzde 1,7’den yüzde 2,5’e revize etti.

KÖTÜMSER SAYISI AZALDI

Alman Ekonomi Enstitüsü’nün (IW) yayımladığı anket, ekonomi kuruluşlarının 2018 ekonomik beklentilerinin yüksek ve iyimser olduğunu ortaya koydu. IW’nin anketine katılan 48 ekonomi kuruluşundan 26’sı, mevcut ekonomik durumu bir yıl öncesine kıyasla daha olumlu değerlendirdi. Durumun daha da kötüleştiğini belirtenlerin sayısında da önemli bir azalma oldu. Bu arada gıda endüstrisi, yüksek rekabet ve yükselen maliyetlerle karşı karşıya bulunurken, Volksbanks ve Raiffeisen bankaları düşük faiz oranları ve marjlar nedeniyle sıkıntı çekiyor. DekaBank Başekonomisti Dr. Ulrich Kater, ekonomik kalkınmanın 2016’da şaşırtıcı derecede güçlü olduğunu ve hisse senedi piyasalarının da tüm tahminleri aştığını söyledi.

SİYASİ BELİRSİZLİĞE RAĞMEN

Kater, bu yıla ilişkin aşırı temkinli beklentilerin, siyasi faktörlerin muhtemel olumsuz etkileri karşısında gösterilen abartılı kaygılardan kaynaklandığını ifade ederek, “Ancak siyasi belirsizlik seviyesinin yüksek kalmasına karşın hem ekonomi hem de finansal piyasalar, yüz yüze kaldığı birçok riske karşı şimdi daha sağlam. Sonuç olarak, hem şirketler hem de tüketiciler, yeni yıla güvenle adım atıyorlar” dedi. Kater, ekonomik sinyallerin açık şekilde olumlu olduğunu, hem tüketim hem de yatırım tarafından desteklenen kuvvetli büyümenin, olağan dışı geniş tabanlı küresel büyüme ile birleştiğini kaydetti. Kater, ekonomide görülebilecek zorluklara değinirken, “2018’de para politikası dönüşünde hayati bir kilometre taşına ulaşılacak. Merkez bankalarının dünya genelinde bilançolarını 2018 yılından itibaren azaltmasıyla birlikte para politikasının normalleşmesi seyri hafifçe devam edecektir” diye konuştu.