EL İŞLERİNİN DÜNÜ VE BUGÜNÜ…

Gülsüm TanBREMEN- 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Bremen’in gröpelingen semtinde faaliyet gösteren Kültürlerarası Göçmenler Merkezi (ZIS) tarafından “El işlerinin dünü ve bugünü” başlığında açılan sergi eşliğinde kutlandı. Genelde ilk nesilden ZIS’in Kültürlerarası kadınlar Diyalog Gurubu’nun (KDG) çeyiz sandıklarından çıkararak sergilediği el işi göz nuru ile iğne oyası, kanaviçe, dantel ve yün örgü şeklinde yapılan yatak, masa ve sehpa örtüleri, yemeni ve seccadeler, patik ve çorapları görenleri adeta büyüledi.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün anlam ve önemi dile getirildiği etkinliğin selamlama konuşması, kuruluşun proje yönetmeni Gudrun Eliş tarafından yapıldı. Ardından konuşma yapan ZIS Yönetim kurulu üyesi Zeynep Sümer, “Kültürlerarası Kadınlar Diyalog Gurubu olarak geçtiğimiz yıl resim sergisiyle kutladığımız Dünya Kadınlar Günü’nü bu kez, büyük emeklerle yaptığımız çok kültürlü böyle bir sergi ile kutlamak istedik” diyerek, sergiye katkıda bulunan guruba teşekkür etti.
ZIS merkezinde gerçekleşen etkinlikte, DİTİB Aşağı Saksonya ve Bremen Eyalet Kadın Birliği Başkanı Halime Cengiz, Protestan Papazı Jutta Konowalczyk-Schlüter olmak üzere bölgede faaliyet gösteren kuruluşlardan temsilcilerle birlikte çok sayıda Türk ve Alman kadın katıldı. Kadınlara gül takdimi ve ikramlar eşliğinde karşılıklı sohbetlerle devam eden etkinlikte, kültürlerarası uyuma büyük destek verdiği gerekçesiyle protestan cemaatinden İlze Weber’e Onur Belgesi takdim edildi.