ELAZIĞLILAR HASRET GİDERDİ

 

Avrupa Elazığlılar Derneği’nin organize ettiği programında Elazığlı iş adamları bir araya gelerek hasret giderdiler. Yöresel yemekler yiyerek muhabbet ettiler.

 

Hüsamettin Özkan
MAINZ – Kısa zaman önce kurulmasına rağmen yaptığı faaliyetler ile dikkatleri üzerine çeken Avrupa Elazığlılar Derneği, sık sık faaliyetler organize ederek Elazığ’a özel kültürü, gelenek ve görenekleri Almanya’da doğup büyüyen yeni nesile aktarmaya çalışıyor. Bu kapsamda düzenlenen yemekli toplantıya Elazığlı iş adamlarının ilgisi yoğun oldu. Yöresel yemeklerin ikram edildiği toplantıda hemşeriler muhabbet ederek güzel vakit geçirdiler. Başkan Muharrem Akan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, dernek yönetim kurulu üyeleri ve iş adamları katıldı. Toplantıya katılan İlhan Yarmadelen, İlhami Güngör, Dr. Ahmet Yılmaz, Coşkun Yıldırım, Burhan Çimen, Gürbüz Yıldız, Kaya Cankara, Hakan Cankara, Habip Yıldız, Faruk Aktaş, Süleyman Yıldırım ve İsmet Kızılgöz memnuniyetlerini ifade ederek organizeyi yapan Avrupa Elazığlılar Derneği’ne teşekkür ettiler.

 

Sevincimizi ve üzüntümüzü paylaşıyoruz
Başkan Muharrem Akan, “Vatanımızdan ve sevdiklerimizden uzak hasret ile geçen günlerimizi zaman zaman organize ettiğimiz programlar ile bir araya gelerek telafi etmeye çalışıyoruz. Dostlarımız ve hemşerilerimiz ile bir arada bulunmak hepimizi mutlu ediyor. Ramazan bayramından sonra dernek merkezimizdeki ilk buluşmamızda dostlarımızla hasret gidermek ve muhabbet etmek fırsatını bulmamız hepimiz için moral ve motivasyon oldu. Hepimizin bildiği gibi sevinçler paylaşıldıkça artar, üzüntüler de paylaşıldıkça azalır. İleriki günlerde daha geniş katılımlı daha büyük programlar yapmayı planlıyoruz inşallah” dedi.

 

Avrupa Elazığlılar Derneği Başkan Yardımcısı İlhami Güngör ise, “Gurbette geçen en güzel vakitlerimiz hemşerilerimiz ile bir araya gelerek muhabbet ettiğimiz anlarımızdır. Derneğimiz vasıtasıyla bu güzelliği hep beraber yaşıyoruz. Kültürümüzü ve göreneklerimizi genç nesil ile buluşturmak için bu tür faaliyetlerimizi artırarak devam ettireceğiz. Bu güzellikleri hep beraber yaşamak için hemşerilerimizi programlarımıza davet ediyoruz” dedi.

Asimile olmadan entegre olacağız
Dernek Genel Sekreteri Dr. Ahmet Yılmaz da yaptığı açıklamada, “Avrupa Elazığlılar olarak dinamik bir hemşeri potansiyelimiz var. Gençlerimize, gelenek ve göreneklerimizi, kültürümüzü aktarmak istiyoruz. Bu kapsamda Avrupa Elazığlılar Derneği bünyesinde çocuklara, gençlere ve hanımlara özel programlar ve organizasyonlar planlıyoruz. Bütün hemşerilerimizi dernek bünyesindeki çalışmalarımıza, faaliyetlerimize davet ediyoruz. Asimile olmadan entegre olabilmek için aktif ve dinamik çalışmaları yapmak mecburiyetindeyiz” dedi. Deprem felaketinde deprem bölgesine yaptıkları büyük miktardaki nakdi yardım ile depremzedelerin gönüllerine dokunan Avrupa Elazığlılar Derneği, memleketlerindeki ihtiyaç sahibi insanları da gözeterek yardım faaliyetlerini yoğun bir şekilde sürdürüyorlar.