Eleman ararken DİKKAT !

 

Erdal Altuntaş / Selen Yılmaz
HAMBURG – Bergedorf’da “Kfz Sachverständiger24.com” adıyla araba hasar tespit bürosu olan Gaziantepli Nahsen Taş, iş müracatında bulunan bir engelli kişiye “işe alamayacaklarını” belirtmesi yüzünden 6 bin 750 euroluk tazminat davası açıldı. İfadeleri dinleyen mahkeme, kararı iptal etti.
İşçi bulma kurumunun (Bundesagbentur für Arbeit)) internet sayfası üzerinden  Ağustos 2018’de “Eleman aranıyor” ilanı veren Nahsen Taş “İlan üzerine Stefan Radde (32) adlı bir Alman, iş müracaatında bulundu. CV’sine yüzde 30 engelli olduğunu ve talep ettiği maaşı da yazmıış. Fakat ilanı verdikten sonra işten ayrılacak olan elemanımız işten çıkmaktan vazgeçince eleman ihtiyacına da gerek kalmadı. Ben de sekretere gerekli cevabı yazmasını söyledim. Sekreter de standart olan herzamanki gibi “taleplerimize daha uygun olan başka biri için karar verdik ” şeklinde bir mesaj yazarak eleman ihityacına gerek kalmadığı belirten yazı göndermiş” dedi.
TAZMİNAT DAVASI AÇTI
Bu yazıdan bir müddet sonra  gelen mektupla şok olduğunu belirten Nahsen Taş “Bu kişi, engelli olduğu için beni işe almadığı iddiasında bulunarak ve ayrımcılık yaptığımız gerekçesiyle bana 6 bin 750 euroluk kişisel tazminat davası açmış” dedi. Avukatı Sven Erik von Wolfradt ile birlikte Hamburg-Barmbek’deki İş Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan Nahsen Taş, ayrımcılık yapmadığını, daha önce engelli kişi çalıştırdığını, eski elemanın işe devam ettiğini, iş başvurusunda bulunan şahsın o sırada başka bir yerde çalıştığını ispatlamasıyla birlikte hakim iki tarafında da ifadeleri doğrultusunda dava dosyasını kapattı ve her iki tarafın da kendi mahkeme masraflarını üstlenmesine karar verdi.

FIRSATÇILARA DİKKAT
Nahsen Taş ise ise bu tür kötü niyetleri insanların, kelime oyunlarıyla haksız kazanç peşinde koştuklarını belirterek “Bugüne kadar ben de iş başvurularının bu kadar dikkat edilmesi gerektiğini bilmiyordum. Bay-bayan ve üçüncü cinsiyetlerin de belirtilmesi, büyük ve küçük harflere bile dikkat edilmesi gerektiğini öğrendim. Bazı fırsatçılar iş aramak yerine sürekli bu tür iş müracaatlarını takip edip, dava açarak haksız yere para kazanma peşindeler. İşverenlerimiz ilan verirken bunlara çok dikkat etsinler” diye uyarıda bulunarak mahkemeye “Bir engelli derneğine 500 euro gönüllü olarak bağış yapacağını” söyledi.

İŞVERENLERİ UYARDI
Taş’ın avukatı Sven Erik von Wolfradt karar sonrası POST’a yaptığı açıklamada, bu tür iş başvurularında dikkatli olunmasını hatırlatarak “İş başvurularında ve ilanlarda yazılışlar çok önemlidir. Cinsiyet belirtmeden kelimeler kullanılmalıdır. Aksi takdirde ayrımcılıkdan dolayı o kişinin başı ağrıyabilir. Küçük hatalarda hakkınızda dava açılabilir. İmkanınız varsa çevrenizden soruşturarak eleman bulmanız daha iyi olacaktır. Hukuk dilinde (AGG Hopping) diye bilinen bu durum çok sık yaşanan bir durum. Bazı klişiler bu hataları takip ederek geçimini sağlıyorlar. Bunu iş edinenler bile var. Küçük hatalardan büyük tazminatlar ödeyebilirsiniz” şeklinde uyarıda bulundu.