“Elif” depremzedeler için start aldı

 

 

Erdal Altuntaş
HAMBURG – Türkiye’de meydana gelen asrın felaketi olarak adlandırılan deprem faciasının yaraları sarılmaya çalışılırken, depremzedelere yardım için Almanyalı Türkler de seferber oldu. Topladıkları para, eşya vb. gibi diğer yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştıran vatandaşlarımız, yardımda adeta yarışarak insanlık örneği sergilediler. Hamburg’da tren işletmeciliği alanında çalışan iş insanı Adem Gülaz da çok ilginç bir yardımda bulundu. Kendisine ait “Hamburger Rail Serevice (HRS)” adlı firması olan Gülaz, depremzedelere gıda, eşya, medikal malzeme gibi ihtiyaçların gönderilmesi için Hamburg’dan tren kaldırdı. 18 vagonlu tren Çarşamba sabahı Edirne’ye doğru yola çıktı. Trenin Cumartesi günü Edirneye ulaşması bekleniyor.

 

Gaziantepli olan Adem Gülaz; tren işiyle uğraştığı için aklına böyle bir yardım etmek geldiğini belirterek, oradaki mağdur olan insalara yardımların ulaşması için trenin 150 bin Euro olan tüm masraflarını üstlendiğini söyledi. Bu işi tüm ekibi ve çalışanlarıyla beraber gönüllü olarak yaptığını belirten Gülaz, “Türkiye’de meydana gelen depremden dolayı çok üzgünüz. Türkiye’ye eşyaları göndermek için 18 vagon kiraladık ve her vagon yaklaşık 44 palet alıyor. Yani 40 tırlık ürün gönderdik” dedi. Hamburg’daki 16 derneğin ortak girişimiyle toplanan eşyaların organizesinde büyük emeği geçen UID Başkanı Ali Ekinci ve ekibi, Hamburg ve çevresindeki 5 bölgeden toplanan yeni eşyaları kartonlara koyarak trenle gönderdiklerini söyledi.

 

 

Başta hayırsever işadamı Adem Gülaz ve Norderstedt’deki deposunu yardım için veren Mikail Bey olmak üzere; emeği geçen, günlerce gönüllü çalışan, tüm araçlarını ücretsiz taşımada kullanan herkese teşekkür eden Ekinci “800 palet kapasiteli treni doldurmak için Hannover, Bremen, Hamburg gibi Kuzey Almanya’nın birçok yerinden yardımlar geldi. Bunlar Afad’a teslim edilecek. İlk günden beri yanımızda olan başkonsolosumuz da bunda çok büyük emeği oldu” dedi.

Yarım kampanyalarını ilk günden beri koordine eden ve takip eden Hamburg Başkonsolosu Emine Derya Kara da sürekli olarak toplam yerlerini ve trene yükleme yerlerini ziyaret ederek süreci yakından takip etti. “Elif” adı verilen lokomotif bugün Hamburg’dan yola çıkarken düzenlenen uğurlama törenine Başkonsolos Derya Kara, HRS firması sahibi Adem Gülaz, UID yönetimi, STK başkanları ve gönüllü kişiler törene katıldı. Nurullah Yılmaz tarafından yapılan duadan sonra tren kornasını çalarak yola çıktı. Yardımların toplanmasında büyük emekleri olanlar ise trenin arkaasından el sallayarak” güle güle git” diye uğurladılar. Tren, Avusturya sınırına kadar HRS firmasının Makinistleri Bilal Karagöz ve Ulf Theuser tarafından götürülecek. Diğer makinist Tayfun Koloğlu ise uçakla giderek treni Edirne’de karşılayacak. Gönderilen yardımlar Edirne’de AFAD’a teslim edilecek.