EMEKLİLER KARARDAN MEMNUN DEĞİL

Ertan Pehlivan HEİLBRONN-Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 7 Haziran genel seçimleri öncesi seçim vaatlerinde yer alan yabancı plakalı araçların Türkiye’de kalma süresi sadece yurtdışından emekli olanlar için bir yıldan iki yıla çıkartılırken, diğer yurtdışında yaşayan gurbetçiler için altı aylık süre sınırı aynı kaldı.
Ancak beklenen olmadı. Çünkü yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla sadece yurtdışında ikamet eden ve yurtdışından emekli olan gurbetçinin yabancı plakalı aracının zaten bir yıl olan Türkiye’de kalma süresi iki yıla çıkarıldı. Diğer Türkiye’ye turistlik amaçla giden gurbetçilerin araçlarının Türkiye’de kalma süresi eskisi gibi altı ay olarak kaldı. Almanya’dan emekli olup Türkiye’de yaşayan ara ara Almanya’ya gelmek zorunda kalan eğitimci yazar Ali Sandıkçıoğlu, yapılan düzenlemenin emekliye hiç bir kazanç sağlamadığını savunarak, yapılan düzenlemenin pek bir getirisi olmadığını söyledi. Sandıkçıoğlu; “Bakıldığında emekliler için iyi bir haber yada jest gibi gözüken bu karara emekliler hiçte sevinemedi. Bilakis üzüldü. En çok sayıda gurbetçimiz Almanya’da var. Oradan bahsedelim. Diyelim ki, bir vatandaşımız oradan emekli oldu. Emekli olanların büyük bir kısmı evlerini kapatıyor, eşyalarını satıyorlar. Oturumun adresini ( Ammeldung) bir yakının yanına yada bir pansiyona gösteriyor. Kanuni hakları kaybolmasın diye zaman zaman kısa süreli giriş çıkışlar yapıyor. Şimdi diyelim ki, bir vatandaş (emekli) arabası ile Türkiye’ye geldi ve iki sene kaldı. Bu emekli arabası ile Almanya’ya dönecek altı ay orada kaldıktan sonra arabası ile tekrar Tükiye’ye gelebilir. Aksi halde bir aylıkta olsa arabası ile Türkiye’ye gelemez. Altı ay nerde kalacak. Kalsa ne ile geçinecek. Bunun neresi gurbetçiye verilen haktır? Sayın yetkililer lütfen bir araştırsınlar Almanya’da emekli maaşları çok düşük olduğunu görecekler. Almanya’da emekil olan işçiler için hiç bir sürette Türkiye’de olduğu gibi yıpranma için toplu bir para ödeme usulude yoktur. Sosyal kurumlardan yardım alınmadan alınan maaşlar çokları için kiraya bile yetmiyor…. Alman devleti arabalara iki yılık TÜV (Fenni muayene) veriyor.
Almanya dışında yurtdışı sigortaları da iki sene ile sınırlı. O bakımdan Sayın hükümet yetkililerimizin bu yanlıştan en kısa zamanda dönmesini bekliyoruz. Emekli vatandaş Türkiye’ye getirdiği arabasının iki sene sonra TÜV ve sigortasını aldığı ülkede yaptırdıktan sonra tekrar kendi vatanına dönebilsin” diyerek yapılan düzenlemenin eksik olduğunu söyledi.