EMEKLİLİKTE BUNA DİKKAT…

EV HANIMLIĞI SÜRELERİNDEN BORÇLANMA YAPACAK VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE

Ülkemiz ile Sosyal Güvenlik Antlaşması imzalanmış ülke olsun veya olmasın yurtdışında çalışan Türk vatandaşları ve doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler yurtdışında geçen hizmetlerini ve ev kadınlığı sürelerini ülkemiz sosyal güvenlik kanunlarına göre emeklilik, malullük, yaşlılık ve ölüm hallerinde Türkiye’de geçmiş hizmet gibi değerlendirilmesini sağlamak amacıyla borçlanabilirler.

BORÇLANMA KAPSAMINDAKİ

  • 18 YAŞ ŞARTI
  • ERKEKLER İÇİN YURTDIŞINDA GEÇEN SİGORTALILIK SÜRELERİ
  • DOĞUM YAPTIĞI SÜRELER
  • İŞSİZLİK SÜRELERİ FAKAT SİGORTALILIK SÜRELERİNİN ARASINDA VEYA SONUNDA SADECE 1 YILLIK BİR SÜRE
  • EV HANIMLIĞI SÜRELERİ

 

Borçlanma yaparak Türkiye’den emeklilik hakkı kazanabilirsiniz.

Bir sosyal güvenlik uzmanı olarak yurtdışı borçlanma adı altında yapılan müracaatların çoğunun yanlış yapıldığına şahit olmaktan üzüntü duyuyorum. Yapılan işlemler hatalı olduğunda geriye dönük vatandaşın tahmini girdiği zarar 25.000 TL civarında olmakla kalmayıp vatandaşlarımızın emeklilik yaş şartları uzamakta ve yurtdışı borçlanma yapma istekleri kaybolmaktadır.

  1. aya neden dikkat dediğimize gelirsek; şöyle geçmişe gidelim 2017 yılında günlük kur 18,96 TL iken vatandaşlarımızın en düşük ödediği miktar 68,256 TL’dir. 2018 yılında bu meblağ günlük kura gelen 2,5TL’lik bir zam ile 21,65 TL oldu ve ödetilen meblağ 77,940 TL’ye yükseldi. 2019 yılında enflasyona gelecek olan %40’lık zam beklentisi ile birlikte yurtdışı borçlanmasına gelecek zam tahmini 3-5 TL arasında değişme gösterecektir. Bu nedenle 2019 yılında en düşük ödenecek yurtdışı borçlanması 90,000 TL olacaktır. Girilen zarar ise 12,060 TL civarında olacaktır.

Yurtdışı borçlanma talebini 31.12.2018 tarihine kadar kuruma baş vurdukları takdirde çıkacak ve değişecek genelgelerden etkilenmemiş olacaklardır. Bu genelgelerin başında ev hanımlığı sürelerinin borçlanılmasının iptal edilmesi yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için önemli bir etkendir. Bunun için siz yurtdışı borçlanma talebinizi kuruma vererek bir an önce haklarınızı elde edin. Örnek verirsek; 2011 yılından önce müracaat yaparak yurtdışı borçlanma talebinde bulunan vatandaşlarımızın çoğu şu an da yurtdışında hem çalışarak hem de Türkiye’den emeklilik maaşlarını alıyorlar. 2011 yılından sonra emeklilik müracaatı ederek yurtdışı borçlanması yapan vatandaşlarımız bu haktan yararlanamadı çünkü genelge değişti yeni yasa geldi. Bir örnek daha verirsek 2006-2007 yıllarında dolar borçlanması yaparak yurtdışı borçlanma işlemlerini başlatan vatandaşlarımız dolar borçlanması kalkmasına rağmen o haklarını korudular. Çünkü verilen hak geri alınmadığı için kimsenin ne yurtdışında çalışırken Türkiye’den aldığı emekli maaşına nede yapmış olduğu dolar borçlanmasına müdahale edilmedi. Herkes haklarını koruma altına alarak 31.12.2018 tarihinden önce yurtdışı borçlanma taleplerini kuruma vermeliler.

SOSYAL GÜVENLİK UZMANI FAZİLET YÜCEL

TELEFON:

0090- 5414122790
0090- 5369908878

 

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

error: