En iyi film TEREDDÜT oldu

Kâmil Yılmaz
MANNHEİM – Almanya’nın en eski Türk Film Festivallerinden birisi olan Mannheim Türk Film Festivali düzenlenen ödül töreni ile sona erdi. Toplam 20 filmin gösterildiği festivalde ödül töreni beklenen ilgiyi görmedi. Açılış konuşmasını Festival Yöneticisi Kanber Altıntaş’ın yaptığı ödül törenine Karlsruhe Başkonsolosluğundan Konsolos Mebşure Taşkın, Konsolos Adnan Hayal ile oyuncu ve yönetmenler Arzu Çevikalp, Burcu Biricik, Kahraman Kral, Rıza Sönmez, Türkan Derya, Zeki Demirkubuz ile seçkin davetliler katıldı.

“SİZLERİN SAYESİNDE BURALARA GELDİK”
Ödül töreninde kısa bir konuşma yapan 25. Mannheim Türk Film Festivali Ana Sponsoru Baktat Şirketler Grubu Başkanı Mustafa Baklan, Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan derbi karşılaşmasından dolayı ödül törenine katılımın beklentinin altında kaldığına dikkat çekti. Baklan, “Eğer bugün maçı bırakıp geldiyseniz, sizin Türk filmleri ile bir kalp bağınız var. Onun için size teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmasında henüz açıklanmayan seyirci ödülünü kazanan filmin ismini yanlışlıkla telaffuz eden Baklan, sürpriz sonucu seyircilerin önceden öğrenmesine vesile oldu. Mustafa Baklan, Baktat olarak bundan sonra da Suntat olarak yıllardır destekledikleri Mannheim Türk Film Festivalini 25. yılında da ana sponsor olarak desteklemekten büyük onur ve gurur vesilesi olduğunu ifade etti. Mannheim için eğitime, kültüre önem bir firma olduklarını da vurgulayan Baklan, “Bu durumlara geldiysek sizler değerli seyircilerimizin sayesinde geldik. Burada yaşayan vatandaşlarımızın sayesinde geldik. Burada devam edeceğiz. Gerek eğitim gerek sosyal gerekse sportif faaliyetlerde her zaman yanınızdayız” şeklinde sözlerini tamamladı.

SEYİRCİ ÖDÜLÜ “ÇOK UZAK FAZLA YAKIN” FİLMİNİN
Ardından gerçekleştirilen ödül töreninde, en iyi seyirci ödülü olarak yönetmenliğini Türkan Derya’nın yaptığı “Çok Uzak Fazla Yakın” adlı film aldı. Ana sponsor Baktat Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan tarafından takdim edilen ödül filmin yönetmeni Türkan Derya ve Başrol oyuncularından Burcu Biricik tarafından alındı. Daha sonra 4 kişiden oluşan jüri tarafından 20 film içerisinden en iyi film olarak TEREDDÜT filmi seçildiği açıklandı. Ezilmiş iki kadının, şaşırtıcı derecede sıra dışı bir şekilde gözler önüne serilen hikâyesinin anlatıldığı film, jüri tarafından 25. Mannheim Türk Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü aldı. Ödülün daha sonra kazanan filmin yönetmenine ulaştırılacağı açıklandı. Programın son bölümünde en iyi seyirci filmi ödülünü kazanan “Çok Uzak Fazla Yakın” filmi tekrar gösterilmesi ile festival sona erdi.