ERDOĞAN: AB YANLIŞA DÜŞMESİN

Bize verdikleri sözleri tutmayanların şimdi tehditler savurmaları, şayet hâlâ varsa AB değerlerinin iflasıdır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Denizli’de düzenlenen AK Parti Denizli İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katılarak partililere hitap etti. İç siyasetten Almanya odaklı AB ülkeleri ile yaşanan gerilime kadar çeşitli konularda önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

– Ben Almanya’nın başındaki hanımefendiye 4 bin 500 teröristin dosyasını verdim ve bu teröristlerin dosyaları maalesef kabul görmedi, ama o kendisi benden bir kişinin, iki kişinin, üç kişinin iadesini istedi. Kusura bakma, sende yargı varsa bizde de yargı var.
Aynı şekilde ortağı olan muhalefet partisindeki kişi, o da ikide bir gördüğü zaman hep o da bunları söyler. Hele hele şimdi bir Dışişleri Bakanları var, aman ya Rabbi, evlere şenlik. Hiç haddini falan bilmiyor. Sen kimsin ki Türkiye’nin Cumhurbaşkanına konuşuyorsun, sen Türkiye’nin Dışişleri Bakanı ile konuş. Haddini bil.

SANDIĞA GİDİP DERS VERİN

– (Almanya’daki Türk seçmenlere yaptığı çağrı) Tabii rahatsız oldular. Hemen hop oturup hop kalkmaya başladılar. Daha çalışacağız, gayret etmemiz lazım. Şu anda Avrupa’da bizi dinleyen kardeşlerime sesleniyorum; demokratik hakkınızı sandıklarda en ideal şekilde kullanıp onlara en güzel dersi vermelisiniz.

– Geçtiğimiz 4 yılda kesintisiz bir şekilde maruz kaldığımız saldırılar ve bunlara karşı milletimizle birlikte verdiğimiz mücadele, geleceğimize damgasını vuracaktır. Türkiye bir yol ayrımındadır. Bir tarafta yeniden 1990’ların, yeniden tek parti CHP’si döneminin zayıf ülkesi olma tehlikesi var. Diğer tarafta ise Demokrat Parti’den başlayan ve günümüzde AK Parti ile süren güçlü, büyük, müreffeh Türkiye’yi inşa etme fırsatı var.

TÜRKİYE KÜÇÜK DEĞİLDİR

– FETÖ’den PKK ve DHKP-C’ye kadar tüm terör örgütlerinin cirit attığı Avrupa ülkelerinin, Türkiye’nin terörizmle mücadelesine destek vermek yerine böyle bir yola (Gümrük Birliğinin güncellenmemesi) yönelmeleri kendi elleriyle kendi iplerini çekmeleri demektir. Biz, Avrupa Birliği kurumlarının ve birliğin aklı başında üyelerinin böyle bir yanlışa düşmeyeceklerini ümit ediyoruz. Türkiye, kaybı göze alınamayacak kadar büyük bir ülke, büyük bir ortak, büyük bir potansiyeldir, bu böyle biline. Kimse Türkiye’yi küçük görmesin.

– Avrupa ile ilişkilerimizde kâr-zarar hesabına girersek Avrupa Birliği üyeliği süreciyle ilgili kesinlikle zararlı, genel ticari ilişkilerimizde de ancak başa baş çıkarız. Bize verdikleri sözleri tutmayanların şimdi tehditler savurmaları, eğer şayet hâlâ Avrupa Birliği değerleri denen bir şey varsa, onun iflasının ilanıdır.

GEÇ KALDIN KILIÇDAROĞLU

– Birileri (CHP lideri Kılıçdaroğlu) Ankara’dan İstanbul’a yürüyor. Sen çok geç kaldın, çok. Biz partimizi kurarken, bu adalet kavramı üzerine kurduk zaten.

– Öncelikle reforma nereden başlayacağız? Kendimizden başlayacağız. Kimse bundan rahatsız olmayacak. Madem ‘Büyük, güçlü Türkiye’ diyoruz, AK Parti’yi, bunları yapabilecek kapasiteye çıkarmamız şart.