ERDOĞAN AVRUPA’YA REST ÇEKTİ

blank

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Kurulu’ndaki konuşmasında BM’ye çok sert sözlerle yüklendi.Türkiye’ye gelen göç akımının en büyük sebebinin Rusya’nın saldırıları olduğunu belirten Erdoğan “BM’nin tedbir almak yerine ülkemize çağrıda bulunması samimiyetsizliktir. Demiş ki ‘kapınızı açın onları alın’. Peki ey BM sen ne işe yarıyorsun? Şu ana kadar 10 milyara yakın para harcayan bu ülkeye ne kadar destek verdin? “dedi.

İşte o konuşmadan satır başları

TÜGİK’in ekonomi politikalarının yanında ülkemizin en büyük sorunlarında koyduğu yerli duruşu takdir ediyorum. Türkiye içeride ve dışarıda topyekün bir savaş veriyor. Bu sabah Akit ve Yeni Şafak gazete binalarına saldırı düzenlendi. Saldırıyı şiddetle kınıyorum. Geçmişte bir başka gazetemizin giriş kapısının camları silahlı saldırıda değil, arbede de kırılmıştı. Dünyayı o zaman ayağa kaldıranların tepkisini şimdi çok dikkatle izleyeceğim.

TÜRKİYE YÜZDE 4 BÜYÜDÜ

Ülkemizde geçmiş yılda ve bu yılda yaşanan gelişmeler birilerini karamsarlığa soktu. Türkiye şuan istikararlı bir şekilde devam etmektedir. Genç iş adamlarımız hiçbir şekilde morallarini bozmasın. Tatillerinizi yurt dışında yapmayın, Türkiye’de yapın. Türkiye’nin durumu kötü değil, 2015’in ilk çeyreğinde Türkiye yüzde 4 büyüdü. 2015’te açılan şirket sayısı bir önceki yıla göre 59 binden 68 bine yükseldi. Beyaz eşya satışlarımız arttı. Cari açığımız azaldı. Turizm gelirlerindeki düşüş küresel piyasayla ilgili gözüküyor. Bu sorunuda çözeceğiz.

FAİZ YÜKSEK OLURSA YATIRIM DURUR

Dünyanın diğer ülkelerinde faiz oranları eksi değerlerde. Faizin yüksek olduğu Türkiye’de yatırım nasıl olacak. Yatırımın durduğu yerde istihdam durur ve uluslararası rekabet gücünüz biter. 2015’te Türkiye’nin tökezleyeceğini umanlar bir kez daha hüsrana uğradılar. Uluslararası kuruluşların açıkladıkları değerlendirmeler siyasi kaynaklıdır. Biz neler yapabileceğimizi biliyoruz. Kararlılıkla hedeflerimize büyüyoruz.

SURİYE

Suriye meselesi canımızı acıtmaya, yüreklerimizi dağlamaya devam ediyor. Son haftalarda Esed rejimi ve destekçileri başta Halep sivilleri hedef alan saldırılarını artırmış bulunuyor. Rusya ve rejimin ağır bombardımanın maruz kalıyorlar. İran destekli Şii milislerin ve Şebbihaların acımasız katliam haberlerini alıyoruz. Suriye kirli ittifakların kurulduğu, insanların canı üzerinden kirli pazarlıkların yapıldığı bir ülke haline geldi. Rejim, rejim destekçisi ülkeler, DAEŞ ve PYD gibi örgütler sürekli palazlandırılıyor.

600 BİN MÜLTECİ GELEBİLİR

Sınırlarımıza gelen kardeşlerimizde acil olanları misafir ettik. 35 bin ise sağladığımız imkanlarla bekleyişleri sürüyor. Rusya’nın, Esed’in saldırıları devam ederse bu sayı 600 bini bulabilir.

BM SEN NE İŞE YARIYORSUN?

Bu göç akımının en büyük sebebi Rusya ve Esed’in sivil halkı alan saldırılarıdır. Buna rağmen BM’nin tedbir almak yerine ülkemize çağrıda bulunması samimiyetsizliktir. Demiş ki ‘kapınızı açın onları alın’. Peki ey BM sen ne işe yarıyorsun? Şu ana kadar 10 milyara yakın para harcayan bu ülkeye ne kadar destek verdin? 455 milyon dolar, ayıptır ayıp. Bizim anlımızda enayi yazmıyor kusura bakmayın. Gereği neyse bunu yaparız. Herhalde otobüsler boşuna durmuyor, uçaklar boşuna durmuyor. Biz de göndeririz.

NEREDE 3 MİLYAR AVRO?

Suriye’de uçuşa yasak bölge ilan edelim dedik. Bir adım atın dedik, görüşüyoruz dediler. Şimdi bir 3 milyar avro mevzusu var. Nerede 3 milyar avro. Şimdi de plan proje getirilsin diyorlar. Yahu neyin plan projesi. Gel bizim bütün sahilleri dolaş, yapılan harcamalar zaten ortada. Biz senden Türkiye’nin milli bütçesi için para istemiyoruz. Samimi değiller.

ABD’YE TEPKİ

Bakın en son NATO müttefikimiz ‘PYD ile biz dostuz’ diyor. PYD ile PKK’yı ayrı görmeyecek kadar gözleri kapalı. Kalkıp kendi uluslararası güvenlik elemanına Kobani’de plaket veriyorlar. Bun rağmen hala PYD’yi YPG’yi ‘terör örgütü değil’ diye değerlendiriyorlar. Tüm bu gerçekler ortadayken Türkiye’ye çağrı yapmak ikiyüzlülüktür. Uluslararası yükümlülükleri hatırlaması gereken varsa o da BM Güvenlik Konseyi’dir.

BU KURUM KENDİ SONUNU HAZIRLIYOR

Hem Rusya’nın Esed’in saldırılarına bir şey demeyecek hem de Türkiye’ye kalkıp çağrı yapacaksınız. Görevini yerine getirmeyen, mağdurun değil zalimin yanında yer alan kurum kendi sonunu hazırlıyor demektir. Bizim medeniyetimiz bir merhamet medeniyetidir. Bizim en büyük geleneğimiz misafirperverliğimizdir.Mültecilerin yanlarında getirdikleri ziynet eşyalarına göz dikiyorlar. Bugün çoğu Avrupa ülkesinde ırkçı akımların mültecilerle ilgili politika belirlediğine şahit oluyoruz.

JUNKER VE TUSK’LA GÖRÜŞMENİN TUTANAĞI

Avrupa Konseyi Başkanı Sayın Junker’i davet ettik. Tusk’u da tanırım. Her ikisiyle yaptığım görüşme Suriyelilerle ilgili çalışmalar. Birileri bu görüşmenin tutanaklarını servis ederek bize saldırmaya çalışıyor. Okumuşsunuzdur orada ne yapmışız biz. Ülkemizin ve Suriyelilerin haklarını savunmuşuz. Yayınlanan tutanaklar bizim için utanç değil bir ibra belgesidir aslında.

KAPILARI AÇAR , ‘HAYIRLI YOLCULUKLAR’ DERİZ

Biz şu ana kadar sizden para gelecek diye 9 milyar dolar harcamadık. O bizim misafirperverliğimizin gereğidir. Bu bizi yıkmaz, bundan sonrada ayakta durmaya devam ederiz. Edirne’de sığınmacıları otobüslere bindirdik ondan sonra geri gönderdiler. Kusura bakmayın, o zaman biz de kapıları açarız ‘Haydi hayırlı yolculuklar’ deriz.