Erdoğan: Sağlık alanında dünyada tekiz

blank

Erdoğan, vatandaşlarının tamamını genel sağlık sigortası şemsiyesi altına alan ve herkese birinci sınıf sağlık hizmeti sunan tek ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.

Küçükçekmece Gülseren Özdemir Özel Eğitim Uygulama Okulunun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, engelli bireylerin hayata katılımı konusunda son 16 yılda devrim niteliğinde adımlar attıklarını belirterek “Bugün ülkemizde 513 bin engelli birey, evinde bakım hizmetinden yararlanıyor” dedi.
Zihinsel ve bedensel engellilere sahip çıktıklarını belirten Başkan Erdoğan, şöyle konuştu: “Engelli çocuklar yıllarca sanki bir utanç sebebi gibi izbe köşelerde gizlendi, hayatlarını dört duvar arasında sürdürdüler. Romanlara, filmlere konu olan bu eski devir görüntüleri ortadan kaldırmak için çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Engelli bireylerin hayata katılımı konusunda son 16 yılda devrim niteliğinde adımlar attık. Mesela, bugün ülkemizde 513 bin engelli birey, evinde bakım hizmetinden yararlanıyor. Ayrıca, ülke genelinde 97 bakım ve rehabilitasyon merkezinde de 7 bin engelliye hizmet veriliyor. Özel bakım merkezlerinde hizmet alan engelli sayısı 16 bine yaklaştı. Engelli bireylerin bakımlarına destek olmak için her birine ortalama 650 lira engelli aylığı ödeniyor. Böylece geçmişte ailelerine yük olan engelli bireylerimiz, bugün tam tersine ailelerine destek verir hâle gelmişlerdir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuda ve özel sektörde engelli istihdamına da önem verdiklerini dile getirerek “Bugüne kadar kamuda 54 bin memur, kamu ve özel sektörde 112 bine yakın işçi kadrosunda engelli istihdamını gerçekleştirdik” diye konuştu.
Dünyada Türkiye kadar kapsamlı sosyal güvenlik politikaları uygulayan başka bir devlet olmadığını aktaran Erdoğan, vatandaşlarının tamamını genel sağlık sigortası şemsiyesi altına alan ve herkese birinci sınıf sağlık hizmeti sunan tek ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.
Erdoğan, bu ülkelere dahil olan Amerika’nın hâlâ sağlık reformunu gerçekleştiremediğine işaret ederek, Türkiye’nin sınırları içinde ve dışındaki tüm mazlumlara, mağdurlara el uzatan, ekmeğini bölüşen, imkânlarını paylaşan bir devlet olduğunu vurguladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bireyler kamu görevlileri, ticari veya gönüllü kurumlar olarak ellerindeki imkânları seferber etmeleri gerektiğini anlatarak, “İşte dünyadaki garip gureba, fakir fukaranın olduğu ülkeler en az gelişmiş ülkelerde yardımda millî gelire oranla dünyanın bir numarası hangi ülke biliyor musunuz? Türkiye. ABD ikinci sırada diğerleri arkada geliyor, biz böyle bir ülkeyiz” dedi.
Türkiye’nin herkesin kendi gücü ve kabiliyeti oranında bu büyük seferberliğe katkısı bulunması gereken bir dönemden geçtiğini vurgulayan Erdoğan, “Unutmayın, kazanırsak hep birlikte kazanacak, kaybedersek hep birlikte kaybedeceğiz” ifadelerini kullandı.