Erdoğan’a verilen oylar Belçikalı Bakan Zuhal Demir’i çıldırttı: Çifte vatandaşlık kaldırılsın

Belçika’da Bakan olarak görev yapan Zuhal Demir, bulunduğu bölgede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 72 gibi rekor bir oy almasını hazmedemedi. Demir, çifte vatandaşlığın ya da oy kullanma hakkının iptal edilmesi çağrısı yaptı.

Erdoğan'a verilen oylar Belçikalı Bakan Zuhal Demir'i çıldırttı: Çifte vatandaşlık kaldırılsın

Türkiye ve yurt dışındaki seçmenler kurulan sandıklara giderek oylarını kullandı. Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem milletvekili için yapılan 14 Mayıs seçimlerinde Cumhur İttifakı açık ara önde tamamlayarak Meclis’teki çoğunluğu el etti. Ancak Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar yüzde 50+1 oy oranını yakalayamadığı için seçim ikinci tura kaldı.  Bu kritik seçimlerde görüldü ki sadece Türkiye’deki oylar değil yurt dışından gelen oylar da büyük bir öneme sahip. Belçika, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’ye en çok oyun çıktığı Avrupa ülkelerinden biri oldu. Erdoğan’a ve AK Parti’ye rekor oyun çıktığı Belçika’da Flaman Bölge Hükümeti Eşit Haklar ve Yoksullukla Mücadeleden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapan Zuhal Demir, bunun büyük bir hazımsızlığını yaşadı.

“TÜRKİYE’DE OLDUĞUNDA ÇOK DAHA POPÜLER”

Demir, çifte vatandaşlığın ya da oy kullanma hakkının iptal edilmesi çağrısında bulundu. Milliyetçi muhafazakâr Flaman N-VA Partisi üyesi Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Erdoğan, Flaman bölgesinde Türkiye’de olduğundan çok daha popüler. Yüzde 72 oranında oy aldı. Avrupalı Türkler bir nevi seçim dopingi yapıyor. Türklerin Flaman bölgesinde beyin yıkamasını durdurmanın tek yolu, Erdoğan’a oy vermeyi imkansız kılmaktır” dedi.